Rząd przyjął projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży państwowej ziemi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2021,15:05 Aktualizacja: 09-03-2021,15:08
A A A

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o wstrzymaniu do 2026 roku sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

30 kwietnia upłynie ustawowy okres, na jaki wstrzymana jest sprzedaż nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP). Rząd chce przedłużyć ten okres o kolejne 5 lat - do 30 kwietnia 2026 r. Wnioskodawcą projektu jest minister rolnictwa.

średnia krajowa cena skupu pszenicy, ziemia, kowr

Ważna informacja dla dzierżawców. Tyle wyniosła średnia cena skupu pszenicy

Główny Urząd Statystyczny w przesłanym 18 stycznia komunikacie poinformował, że według wstępnych danych, średnia krajowa cena skupu pszenicy w  II  półroczu 2020 r. wyniosła 74,21zł za 1 dt. To ważna informacja, ponieważ...

Wraz ze wstrzymaniem sprzedaży nieruchomości z Zasobu w 2016 r., podstawowym sposobem zagospodarowania państwowej ziemi stała się dzierżawa. Forma ta cieszy się - zdaniem wnioskodawców - dużym zainteresowaniem wśród rolników indywidualnych.

Stwarza bowiem możliwość dogodnego sposobu użytkowania gruntów i budynków, nie wymagając przy tym angażowania znacznych środków finansowych, jak ma to miejsce w przypadku zakupu nieruchomości.

Jak poinformowano, dzięki wstrzymaniu w 2016 r. sprzedaży ziemi z państwowych zasobów, osiągnięty został zamierzony cel rządu - zahamowanie wzrostu cen gruntów należących do Skarbu Państwa oraz ustanowienie dzierżawy podstawową formą rozdysponowania nieruchomości rolnych z zasobu.

Według autorów projektu, wstrzymanie sprzedaży nieruchomości z ZWRSP przeciwdziałało także spekulacyjnemu wykupywaniu nieruchomości rolnych przez podmioty, które nie gwarantowały - zgodnego z interesem społecznym - wykorzystania nabytej ziemi na cele rolnicze.

Krzysztof Śmiszek, Lewica, ziemia dla kościoła katolickiego

Lewica: kościół katolicki spekuluje ziemią. Jest projekt nowelizacji ustawy

Krzysztof Śmiszek, wiceszef klubu Lewicy złożył w Sejmie projekt, który zakłada, że państwo nie mogłoby przekazywać już ziem Kościołowi katolickiemu w ramach rekompensaty. Na konferencji polityk zaprezentował projekt nowelizacji ustawy z 17...

Według stanu na 31 sierpnia 2020 r., obszar państwowych gruntów rolnych wynosił ponad 1,3 mln ha, z czego grunty oddane w dzierżawę stanowiły ponad 1 mln ha.

W projekcie uregulowano ponadto kwestie wstrzymania sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości, aby uniknąć pojawienia się ewentualnych wątpliwości w tym zakresie.

Doprecyzowano, że dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa będzie musiał wskazać we wniosku o wyrażenie przez ministra rolnictwa zgody na sprzedaż państwowej ziemi, jakie względy społeczno-gospodarcze uzasadniają tą sprzedaż.

Utrzymano zasadę, zgodnie z którą wstrzymanie sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład ZWRSP nie dotyczy nieruchomości przeznaczonych na cele, które nie są rolnicze, czyli tzw. nieruchomości inwestycyjnych.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 maja 2021 r.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement