Rolnicy długo poczekają na pieniądze. Szacowanie strat jeszcze potrwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
28-08-2018,15:05 Aktualizacja: 28-08-2018,15:14
A A A

Mateusz Fila z Wydziału Infrastruktury i Nieruchomości Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego nie ukrywa, że szacowanie strat i ocena protokołów w związku z suszą w regionie może jeszcze potrwać... dwa miesiące.

Do wojewody opolskiego trafiły dotychczas zgłoszenia zbiorcze z 47 gmin, a 28 protokołów zostało już zweryfikowanych. Susza dotknęła około 2 tysięcy gospodarstw w regionie. Najbardziej ucierpiały zboża ozime i jare.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy, szacowanie strat, niedobór wody, klimatyczny bilans wodny

Susza rolnicza nie ustępuje. Najgorzej jest na zachodzie

W rolnictwie nadal utrzymuje się susza, największy niedobór wody notowany jest w zachodniej części kraju. Dotyka wszystkie monitorowane uprawy, ale najbardziej wpływa na rośliny strączkowe i krzewy owocowe. Instytut Upraw Nawożenia i...

- Na chwilę obecną straty na Opolszczyźnie spowodowane suszą szacowane są na około dwa miliony złotych, ale szacowanie wciąż trwa - powiedział na antenie Polskiego Radia Opole.  

Dodał, że producent rolny, który otrzyma protokół musi zdecydować, co z nim zrobić. Część z nich po prostu pragnie posiadać taki dokument, który będzie mówić o tym, że była komisja i oszacowała straty. Pozostali mogą z kolei skorzystać z pomocy państwa.

W przypadku strat w wysokości 30 procent producent rolny może starać się o kredyt niskoprocentowy. Będą także dopłaty do jednego hektara w przypadku strat w uprawach rolnych z tytułu 70 procent, w tym przypadku połowa upraw musi być ubezpieczona.

- Plony są niższe, myślę, że straty wyniosą ponad 300 mln zł - powiedział na antenie rozgłośni Antoni Konopka, wicemarszałek odpowiedzialny za rolnictwo. - Ciągle jesteśmy zaskakiwani. W 2015 roku, kiedy były problemy z suszą, na ostatnim spotkaniu z ministrem Sawickim mówiliśmy o problemie mikroretencji, magazynowania wody. Ewidentnie wyszło na to, że musimy tę wodę w rolnictwie magazynować, uczyć się nią gospodarować. Jest również kwestia technologii upraw, nowych odmian czy gatunków. I trzy lata rząd nic nie zrobił - dodał.
 

źródło: Polskie Radio Opole

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu