Susza rolnicza nie ustępuje. Najgorzej jest na zachodzie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-08-2018,9:30 Aktualizacja: 24-08-2018,9:39
A A A

W rolnictwie nadal utrzymuje się susza, największy niedobór wody notowany jest w zachodniej części kraju. Dotyka wszystkie monitorowane uprawy, ale najbardziej wpływa na rośliny strączkowe i krzewy owocowe.

Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa stwierdził, że w okresie raportowania od 21 czerwca do 20 sierpnia na obszarze Polski występowała susza rolnicza. We wschodnich rejonach kraju zanotowano niewielkie zwiększenie wilgotności gleby, a w części zachodniej zwiększył się obszar występowania suszy.

świętokrzyskie, żniwa, zbiory zbóż, plonowanie zbóż, jakość ziarna

Mniejsze plony, zboże gorszej jakości. Susza dała się we znaki

Świętokrzyscy rolnicy pod koniec ubiegłego tygodnia zakończyli żniwa - wynika z danych Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Ogromny wpływ na zbiory miała susza. - To był specyficzny rok. Okres krytyczny dla...

Największy deficyt wody utrzymuje się nadal w Poznaniu i na terenach przyległych do miasta oraz na Ziemi Lubuskiej. Sucho jest także w woj. zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim. We wschodniej Polsce niedobór wody występuje jedynie w północnej części woj. lubelskiego.

Jak podał IUNG, aktualnie susza rolnicza występuje w Polsce wśród wszystkich monitorowanych upraw - roślin strączkowych, krzewów owocowych, ziemniaków, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, kukurydzy na kiszonkę, kukurydzy na ziarno, buraka cukrowego.

Największe zagrożenie suszą rolniczą występuje obecnie wśród upraw roślin strączkowych. Deficyt wody notowano w siedmiu województwach w 410 gminach, tj. w 16,5 proc. gmin Polski, na powierzchni ok. 6 proc. gruntów ornych. W przypadku krzewów owocowych suszę odnotowano w 6 województwach w 329 gminach - w 13 proc. gmin Polski, na powierzchni ok. 4,8 proc.

Występujące warunki pogodowe w monitorowanym okresie w stosunku do poprzedniego okresu spowodowały w zachodniej części Polski zwiększenie deficytu wody dla roślin, czego wynikiem jest wzrost liczby upraw z suszą (z ośmiu do dziewięciu). Zwiększyła się liczba gmin ogarniętych suszą ze 178 do 410 oraz powierzchnia terenów nią dotkniętych o ok. 4 pkt. proc.

W raportowanym okresie szczególnie niesprzyjające warunki pogodowe, powodujące dotkliwą suszę, notowano zwłaszcza w województwie lubuskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim oraz dolnośląskim - czytamy w czwartkowym komunikacie IUNG.
 

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu