Region zgłasza suszę. Rolnicy chcą ogłoszenia stanu klęski

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-06-2022,18:30 Aktualizacja: 27-06-2022,18:45
A A A

Rolnicy z województwa lubuskiego, wskazując na obecny stan upraw związany z pogodą i brakiem opadów w newralgicznych okresach wzrostu i rozwoju roślin, domagają się ogłoszenia klęski suszy w regionie.

Tamtejszy samorząd rolniczy wystąpił w tej sprawie do Henryka Kowalczyk, ministra rolnictwa. Wnioskuje o pilne działania, zwłaszcza że gospodarze niebawem rozpoczną tam żniwa.

susza rolnicza, niedobór wody dla roślin uprawnych, IUNiG

Susza rolnicza jest już w całym kraju

W pierwszym okresie raportowania (od 21 marca do 20 maja) deficyt wody dla roślin uprawnych występował w całym kraju. Największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych - poinformował Instytut Upraw, Nawożenia i...

"Ponadto, analizując Monitoring Suszy Rolniczej oraz wyniki pomiaru suszy za pośrednictwem aplikacji suszowej, w porównaniu ze stanem upraw rolniczych bezpośrednio na polu, zauważamy znaczące różnice, które nie pozwalają ubiegać się rolnikom o odszkodowania w związku z suszą. Sytuacja powoduję ogromną frustrację, zważywszy na fakt, że według producentów rolnych straty spowodowane suszą w uprawach ozimych sięgają 50 proc., a w uprawach jarych są jeszcze większe" - wskazuje Stanisław Myśliwiec, prezes Lubuskiej Izby Rolniczej.

Przedstawiciele LIR postulują także o powołanie gminnych komisji szacujących straty spowodowane przez suszę w uprawach rolnych, dzięki czemu realnie będzie można ocenić stan roślin na polach. Ostatnio w województwie pojawiły się okresowo intensywniejsze opady i miejscowo burze, ale w tym czasie, tuż przed żniwami, deszcz nie zniweluje powstałych strat, a może nawet czasem przyczynić się do ich pogłębienia.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.