Pogoda znów martwi rolników. Czekają na odwilż i śnieg

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
05-01-2016,13:25 Aktualizacja: 05-01-2016,14:38
A A A

Jeszcze w trzeciej dekadzie grudnia na polach była wiosna. Od kilku dni trzyma kilkunastostopniowy mróz. To, czy zaszkodził uprawom okaże się, gdy przyjdzie odwilż i będzie można pobrać próbki z pól.

- Co będzie z roślinami, które jeszcze w grudniu rosły w najlepsze, a potem przyszedł srogi mróz i to bez śniegu? - zastanawia się Stanisław Kulwicki, rolnik z Borówna koło Chełmna (woj. kujawsko-pomorskie) w rozmowie z "Gazetą Pomorską".

zima, pogoda, stan upraw

Zima będzie mokra i ciepła. Ucierpią oziminy

Sporo opadów, choć niekoniecznie śniegu, i temperatury wyższe niż te, których można by spodziewać się zimą – taką pogodę na najbliższe miesiące przewiduje emerytowany nadleśniczy z Kartuz Zdzisław Nosewicz. Jego prognoza oparta...

Gospodarz ma dwa termometry zainstalowane dwa metry nad gruntem: ten od strony wschodniej pokazał w poniedziałek, 4 stycznia -17,5 stopnia C, czyli przy samym gruncie mogło być nawet -20 stopni C. Zdaniem rolnika większość zbóż i rzepaków wygląda jednak dobrze.

- Na razie nie ma się co martwić o uprawy. Trzeba poczekać do odwilży, żeby sprawdzić stan roślin - uważa też Andrzej Ośmiałowski, rolnik i sołtys z Liznowa (pow. toruński). - Pomimo ubiegłorocznej suszy, uprawy zdążyły nadrobić zaległości i nawet te posiane w listopadzie, ładnie wyrosły - dodaje.

Rolnicy czekają na odwilż, by pobrać próbki roślin i sprawdzić, czy przemarzł system korzenny. Bogdan Bąk z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badawczego Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego podaje, że 1 stycznia temperatura gleby w tej części kraju na głębokości 20 centymetrów wynosiła 1,8 st. C, a trzy dni później spadła już do... -2 st. C.

- Niektóre rośliny mogły wymarznąć, ale na razie nie ma powodów do narzekań. Ważne, że przed mrozami zdążyły pobrać składniki pokarmowe - uważa Marek Radzimierski z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, oddział w Przysieku.

Bąk informuje "Pomorską", że już od środy w Kujawsko-Pomorskiem ma padać śnieg, a temperatury mają się wahać od 0 do -3 st. C.

Źródło "Gazeta Pomorska"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj