PIORiN podał wyniki kontroli upraw na obecność GMO

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
19-05-2020,8:35 Aktualizacja: 19-05-2020,9:08
A A A
W 2019 r. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa po raz drugi prowadziła kontrolę upraw pod kątem przestrzegania zakazu uprawy roślin GMO. Od 2018 r. obejmuje ona więcej upraw niż podczas kontroli w poprzednich latach.
 
Kontrolą objęto: kukurydzę, rzepak jary i ozimy oraz soję. Łącznie wykonano 3 077 kontroli na ternie całego kraju, w tym: 509 kontroli materiału siewnego (298 próbek kukurydzy, 173 próbek rzepaku ozimego i jarego, 30 próbek soi) oraz 2 563 upraw tych gatunków i 5 kontroli plantacji nasiennych soi.
 
kukurydza GMO, kukurydza MON 810, wykaz odmian kukurydzy zakazanych w UE, MRiRW

Kukurydza GMO. Kolejne 10 odmian na liście ministerstwa rolnictwa

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało aktualizację załącznika rozporządzenia w sprawie zakazu stosowania genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810. Projekt zmian opublikowano w poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji...
 
Próby pobrane z kontrolowanych upraw i partii materiału siewnego były badane w Pracowni Wykrywania i Identyfikacji GMO Centralnego Laboratorium GIORiN. Do oznaczenia modyfikacji genetycznych stosowane są techniki molekularne PCR oraz Real- time PCR. Badania wykonywane w laboratorium objęte są akredytacją i spełniają wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-2.
 
Domieszkę nasion GMO MON810 wykryto w jednej partii kukurydzy w obrocie, na poziomie max 0,4±0,003%.
 
Tadeusz Łączyński, zastępca głównego inspektora stwierdził, że wyniki przeprowadzonych kontroli potwierdzają, że w Polsce nie uprawia się roślin zmodyfikowanych genetycznie, a więc jesteśmy krajem wolnym od GMO.
 
  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu