IUNG: w tym roku zapowiadają się dobre plony zbóż i rzepaku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
05-05-2023,8:55 Aktualizacja: 05-05-2023,9:00
A A A

Dotychczasowe warunki pogodowe powodują, że w tym roku plony zbóż i rzepaku powinny być o 3-6 proc. wyższe od średniej wieloletniej. W całym kraju wilgotność gleb jest dobra - poinformował PAP Andrzej Doroszewski z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach.

"Według naszych danych sytuacja na wiosnę się poprawia, plony będą wyższe od 3 do 6 proc. względem plonów uzyskiwanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych" - powiedział szef Zakładu Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki w IUNG Andrzej Doroszewski.

Jak powiedział, jeśli chodzi o zboża, to najlepiej sytuacja wygląda dla żyta. Według prognoz, plony mają być wyższe o 6 proc. Odnośnie pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego - to plony mają być wyższe o 4 proc. "Prognozujemy, że rzepak będzie lepiej plonował o 3 proc. od średniej wieloletniej warunków pogodowych" - dodał ekspert, zwracając jednocześnie uwagę, iż oznacza to, że w tym roku plony powinny być wysokie.

uprawa, zboża, rzepak, przezimowanie, gus, oziminy

Oziminy w dobrym stanie. Tylko 0,1 proc. zasiewów do zaorania

W bieżącym roku uprawy ozime przezimowały dobrze, praktycznie bez strat. Przebieg warunków agrometeorologicznych w okresie zimy był na ogół korzystny dla zimujących roślin – podkreśla na podstawie badań polowych Główny...

Według GUS w 2022 r. zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosły 26,8 mln ton, w tym pszenicy 13,4 mln ton i żyta 2,3 mln ton. Zbiory rzepaku i rzepiku oceniono na ok. 3,6 mln ton, tj. o ok. 13 proc. więcej niż rok wcześniej.

Doroszewski zwrócił uwagę, że obecna sytuacja pogodowa jest dobra, ponieważ temperatura nie jest wysoka, a opady są rozłożone równomiernie, tj. są one częste, ale nieduże. Wskazał, że przymrozki, które miały miejsce kilka dni temu, nie powinny wyrządzić szkód w rzepaku, chyba że punktowo temperatura spadła poniżej minus 5 stopni Celsjusza.

"Warunki pogodowe tej wiosny są bardzo dobre, co dalej - trudno jest powiedzieć. Zwykle maj i czerwiec są miesiącami w których najczęściej susza występuje. Póki co sytuacja jest na tyle dobra, że niedoborów wody w zasadzie nie ma" - ocenił Doroszewski.

Przedstawiciel IUNG wskazał, że groźne może być majowe ochłodzenie (tzw. zimni ogrodnicy), które zdarza się w połowie miesiąca. Jest ono szczególnie niebezpieczne dla roślin kwitnących - jak rzepak czy drzewa owocowe.

Kierownik Zakładu Agrometeorologii przypomniał, że Instytut co roku monitoruje stan suszy. Pierwszy raport pojawi się po 20 maja, jest on przygotowywany na podstawie danych pozyskanych m.in. ze stacji meteorologicznych IMGW, CBOR-u, ODR-ów czy stacji samorządowych. Obecnie jest ok. 1000 stacji. Ok. 15 lat temu, gdy przygotowywane były pierwsze raporty suszowe, było ich zaledwie ok. 220.

Doroszewski podkreślił, że dane dotyczące suszy są coraz dokładniejsze. Warunki wilgotnościowe gleby jak i straty w uprawach może oszacować nawet na konkretnym polu.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.