IUNG: susza jest, ale na mniejszym obszarze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-06-2016,8:30 Aktualizacja: 28-06-2016,9:14
A A A

Susza jest mniejsza niż kilkanaście dni temu, ale nadal występuje w 10 proc. polskich gmin położonych w ośmiu województwach. Najbardziej niedoborem wody są zagrożone zboża jare i ozime - poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

"W trzecim okresie raportowania, czyli od 21 kwietnia do 20 czerwca stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski" - informuje IUNG w komunikacie. Susza rolnicza w obecnym okresie sześciodekadowym jest mniejsza, występuje też na mniejszym obszarze niż 10 dni temu. Zagrożone suszą są zboża ozime i jare, krzewy owocowe i rośliny strączkowych. Susza nie dotyka już plantacji truskawek.

susza, susza w lesie, lasy państwowe, Hanna Bednarek-Kolasińska

Susza zbiera także żniwo w lasach

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku rolnicy ponownie będą zmagać się z suszą na polach. Ale i leśnicy mają spore problemy związane z niedoborem wody. Powierzchnię osłabionych w wyniku tego zjawiska drzewostanów sosnowych szacuje się już...

Zagrożenie suszą występuje w 248 gminach (10 proc. gmin Polski), na powierzchni 2 proc. gruntów ornych w 8 województwach: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckim, dolnośląskim i pomorskim. We wszystkich tych gminach niedobór wody dotyka zboża jare.

W badanym okresie na terenie kraju występowało bardzo duże zróżnicowanie pod względem ilości wody dla roślin uprawnych. Znacznie wzrósł deficyt wody w południowo-wschodniej części woj. wielkopolskiego oraz mazowieckiego a także w południowej części woj. łódzkiego i świętokrzyskiego.

Natomiast zdecydowanie najbardziej poprawiła się sytuacja w niedoborze wody w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, w północno-zachodniej części woj. wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Deficyt wody szczególnie odczuwalny jest w uprawach zbóż jarych. W lepszej kondycji są zboża wysiane wczesną wiosną, niż te na plantacjach o opóźnionych siewach.

Rośliny dotknięte niedoborem wody są nadal słabo rozkrzewione, mają słabo rozwinięty system korzeniowy, są niskie, ich dolne liście coraz bardziej usychają. "Przy obecnym znacznym niedoborze wody taka sytuacja może sprawić, że straty w plonach tych upraw będą duże" - uważa IUNG.

Eksperci zwracają ponadto uwagę na występowanie chorób zbóż.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.