IUNG: nie stwierdzamy zagrożenia wystąpienia suszy rolniczej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
27-07-2016,8:35 Aktualizacja: 27-07-2016,8:47
A A A

W Polsce nie ma zagrożenia suszą w uprawach polowych - poinformował Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa. Najmniej wilgotna ziemia jest m.in. na Lubelszczyźnie i na południu Mazowsza.

"W szóstym okresie raportowania tj. od 21 maja do 20 lipca 2016 roku, nie stwierdzamy zagrożenia wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski" - napisał IUNG.

susza rolnicza, niedobór wody, mazowsze,  płońsk

Rolnicy coraz bardziej boją się suszy

- Nie wszystkie gospodarstwa przetrwają, jeśli nastąpi podobna susza jak w zeszłym roku - mówią rolnicy spod Płońska na Mazowszu.   - Do strachliwych nie należę, ale tym razem naprawdę się boję - mówi spotkany na polu przy drodze...
Dotyczy to zbóż ozimych i jarych, kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, ziemniaków, buraków cukrowych, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, krzewów i drzew owocowych, truskawek oraz roślin strączkowych.

"Obecnie najmniejszą wilgotność gleby stwierdza się w południowej części Niziny Mazowieckiej, na Wyżynie Lubelskiej oraz w północno-zachodniej części Wyżyny Małopolskiej" - napisano w raporcie.

Jak zauważył IUNG w ostatnich tygodniach opady były bardzo zróżnicowane, przede wszystkim dlatego, że towarzyszyły gwałtownym często burzom. To zaś oznacza, że obok terenów z bardzo wysokimi opadami występowały też obszary położone w bliskiej ich odległości, na których deszczu było bardzo mało.

"Korzystny przebieg warunków pogodowych w ostatnim okresie sprawił, że niedobór wody obecnie jest dla roślin znacznie mniejszy, z tego względu są też one w lepszej kondycji"- stwierdza IUNG.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu