Inspekcja apeluje o czyszczenie maszyn. To może ocalić uprawy przed chorobami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-05-2023,13:25 Aktualizacja: 11-05-2023,13:29
A A A

Wiele chorób przenoszonych jest z pola na pole, z gospodarstwa na gospodarstwo, za pomocą maszyn wykorzystywanych w rolnictwie. Czyszczenie sprzętu rolniczego po wykonanej pracy to powinność i profilaktyka, która powinna być stosowana w każdym gospodarstwie – podkreślają inspektorzy ochrony roślin i nasiennictwa z Pomorza.

Jak podkreślają, poprzez czyszczenie i dezynfekcję można zapobiec występowaniu i rozprzestrzenianiu się organizmów szkodliwych, a w każdym razie zminimalizować prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

Czyszczenie pod okiem inspekcji

„W przypadku gospodarstw z nałożoną decyzją kwarantannową w sprawie ich wystąpienia, oczyścić i zdezynfekować należy wszystkie maszyny, urządzenia, środki transportu, opakowania, miejsce przechowywania lub ich części oraz inne przedmioty” – czytamy w komunikacie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku.

certyfikat Integrowanej Produkcji Roślin, PIORiN, GIORiN, W-MODR

Jak skutecznie dbać o uprawy? Są nowe metodyki od PIORiN

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa opublikowała Metodyki Integrowanej Produkcji Roślin dla 9 nowych gatunków roślin - poinformował Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Chodzi o metodyki dla upraw: buraka, cukinii,...

Zaznaczono w nim, że kontrole wykonania decyzji kwarantannowych przeprowadzają właśnie inspektorzy PIORiN.

Ci z Oddziału w Pucku nadzorowali niedawno czyszczenie i dezynfekcję maszyny rolniczej użytej podczas prac polowych - rozsiewacza nawozu. Został on dokładnie oczyszczony z resztek gleby przed zabiegiem dezynfekcji. 

„Celem wykonanej czynności jest zapobieganie przeżycia i rozprzestrzeniania się chorób i szkodników, co pozwala chronić uprawę. Do dezynfekcji można zastosować środki bakteriobójcze dopuszczone do obrotu i stosowania przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi lub środki dezynfekcyjne o działaniu bakteriobójczym, posiadające atest Państwowego Zakładu Higieny” – wskazuje gdański WIORiN.

Można rozprzestrzenić choroby

Jego pracownicy przestrzegają, że w przypadku pracy brudną maszyną w polu można przyczynić się do przenoszenia chorób i szkodników oraz pozostawiania w glebie niepożądanych substancji chemicznych.

„Charakter pracy w polu przyczynia się także do różnego rodzaju zanieczyszczeń. Najczęściej jest to błoto, kurz, pył, kamienie oraz plewy. Istotnym rodzajem zabrudzenia są również resztki nawozów mineralnych, organicznych i chemicznych środków ochrony roślin oraz oleje i smary” – zwraca uwagę Inspektorat.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu