Idealny czas na szkolenia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
03-01-2020,11:55 Aktualizacja: 03-01-2020,12:01
A A A

Zima jest bardzo dobrym okresem, aby uzupełnić swoją wiedzę biorąc udział w różnych szkoleniach. Wiadomo, że trzeba uczyć się całe życie. Jak powiedział Johann Wolfgang von Goethe "kto nie idzie do przodu, ten się cofa". Nawet z najsłabszego szkolenia można czegoś ciekawego się dowiedzieć, porozmawiać z innymi ludźmi, powymieniać poglądy, zainspirować do nowych działań.

Rolnictwo jest szczególną branżą, która wymaga od rolnika bardzo szerokiej wiedzy, którą trzeba cały czas aktualizować. Musi być specjalistą od gleboznawstwa, nawożenia, ogólnej i szczegółowej uprawy, fizjologii, hodowli i ochrony roślin, a także mechanizatorem, meteorologiem i matematykiem.

Wiadomo bowiem, że w rolnictwie, jak mawia wielu prawdziwych specjalistów-praktyków, najważniejsza jest umiejętność liczenia, bo na końcu wszystkich działań w gospodarstwie coś musi zostać na "+". Jeśli w bilansie wychodzi "0", lub co gorzej przed wynikiem stoi "minus", to znaczy, że cała ta nasza robota nie miała żadnego sensu.

rzepak ozimy, rośliny,  Sahryń, pole

Stan plantacji rzepaku i pszenicy ozimej na Zamojszczyźnie

Będąc na Świętach Bożego Narodzenia miałem możliwość lustracji kilku plantacji rzepaku ozimego i pszenicy ozimej uprawianych w technologii bezorkowej w gospodarstwie Witolda Ferensa w Sahryniu (gmina Werbkowice, powiat hrubieszowski). Rolnik kilka...

Dobrze byłoby także, aby rolnik miał również zdolność przewidywania zachowania cen środków produkcji, a przede wszystkim skupu produktów rolnych. W tym drugim przypadku umiejętność ta ociera się o wróżbiarstwo, bo prognozy długofalowe najczęściej mają do siebie to, że zwykle się nie sprawdzają.

Podczas szkoleń nie należy bać się zadawać pytań prowadzącym, bo nie ma głupich pytań, a z odpowiedziami czasami bywa różnie.

Część uczestników szkolenia w ogóle nie słucha tego co mówią prowadzący, a zajęci są rozmowami ze sobą. Najczęściej są to tematy w ogóle nie związane ze spotkaniem.  Rodzi się więc pytanie, pomijając kwestie kultury osobistej, po co w ogóle przyszli na spotkanie i przeszkadzają innym, których to interesuje? Jeśli temat jest nieciekawy, to wystarczy opuścić salę i porozmawiać sobie poza nią. Wszyscy na tym skorzystają.

Niestety, czasami można spotkać na szkoleniach rolników, którzy "wiedzą już wszystko”. Dyskusja w takim przypadku nie ma żadnego sensu, bo skoro ktoś wie już wszystko …

Poleć
Udostępnij
Skomentuj