Gwałtowne burze i ochłodzenie. Nadchodzą "zimni ogrodnicy"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
11-05-2020,12:55 Aktualizacja: 11-05-2020,15:13
A A A
Terminem "zimni ogrodnicy" zwykło się określać zjawisko atmosferyczne polegające na znaczącym ochłodzeniu w okresie od 12 do 14 maja, kiedy to imieniny obchodzą kolejno trzej ogrodnicy - Pankracy, Serwacy i Bonifacy. Jego zwieńczeniem jest "zimna Zośka", która przypada 15 maja, a więc w dniu imienin Zofii. 
 
W tym czasie nad Europę środkowo-wschodnią napływają zwykle chłodniejsze masy powietrza. Mogą występować też przymrozki, które są szczególnie niebezpieczne dla kwitnących roślin rolniczych i sadowniczych, jak i tych znajdujących się w początkowych fazach rozwojowych. 
 
siewka buraka, gleba

Przymrozki mogły uszkodzić buraki

Obecna fala przymrozków mogła lokalnie doprowadzić do uszkodzenia siewek buraka cukrowego. Na części plantacji rozpoczęły się bowiem wschody, a na części jeszcze trwają. Siewki buraka są najbardziej wrażliwe na przymrozki tuż po pojawieniu...
Także w tym roku synoptycy zapowiadają załamanie pogody w czasie "zimnych ogrodników". Do Polski wkroczył już front atmosferyczny (od północnego-zachodu), który niesie ze sobą masy zimnego, arktycznego powietrza. Stopniowo będzie on przemieszczał się wgłąb kraju wywołując gwałtowne zjawiska atmosferyczne, tj. burze z porywistymi wiatrami, a lokalnie także opady gradu. 
 
Po przejściu frontu ma nastąpić znaczący spadek temperatury w ciągu dnia i w nocy (miejscami przy gruncie do -3 oC). 
 
Bardziej szczegółowa prognoza pogody na najbliższe dni znajduje się poniżej.
 
Dzień: 11.05.2020 od 07:30 do 19:30 (poniedziałek)
 
W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże, na południu początkowo małe i umiarkowane. Miejscami, z wyjątkiem krańców południowo-wschodnich, przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Najgroźniejsze burze na obszarze od Suwalszczyzny i Podlasia po Opolszczyznę i Dolny Śląsk, w tym pasie prognozowane sumy opadów do 20 mm, 25 mm.
 
przymrozki, pogoda, przymrozki w kwietniu

Uwaga, przymrozki. Temperatura spadnie do minus 8 stopni

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę rano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami dla całego kraju. Alert nie obejmuje województw: dolnośląskiego, opolskiego i części woj. lubuskiego. Zgodnie z alertem IMGW, w...
Temperatura maksymalna od 8°C, 10°C na wybrzeżu i Pomorzu do 24°C w centrum kraju i 28°C, 29°C w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, północny i północno-zachodni, tylko na południowym wschodzie południowy, w porywach do 80 km/h, także poza rejonami występowania burz, zwłaszcza na Pogórzu Karpackim. Wysoko w górach porywy wiatru do 110 km/h.
 
Noc: 11/12.05.2020 od 19:30 do 07:30 (poniedziałek/wtorek)
 
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. We wschodniej połowie kraju i na Opolszczyźnie zanikające burze, lokalnie z gradem. Na północnym wschodzie i w centrum kraju prognozowane sumy opadów do 20 mm, lokalnie do 30 mm. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 3 cm - 5 cm, na terenach nizinnych krótkotrwały, na terenach podgórskich pokrywa utrzyma się także w ciągu dnia. W górach opady śniegu, przyrost pokrywy o 10 cm.
 
Temperatura minimalna od -1°C do 4°C, na zachodnim wybrzeżu i na krańcach południowo-wschodnich cieplej: od 5°C do 10°C, w kotlinach sudeckich około -2°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w czasie burz w porywach do 80 km/h, na wschodzie kraju do 70 km/h, nad morzem do 65 km/h, północny i północno-zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 130 km/h.
 
Dzień: 12.05.2020 od 07:30 do 19:30 (wtorek)
 
przymrozki, komisje szacujące straty w uprawach, wegetacja roślin

Groźne przymrozki. Koronawirus zatrzyma komisje klęskowe?

Odnotowane ostatnio i zapowiadane na kolejne noce przymrozki mogą być kolejnym ciosem dla rolników. Zwłaszcza, że procedura szacowania szkód wydaje się być nie do końca dostosowana do realiów. A dochodzi jeszcze kwestia pracy...
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Na terenach podgórskich rano może utrzymywać się kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna. Temperatura maksymalna od 8°C do 12°C, w dolinach karpackich około 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy i wschodzie okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, rano na wschodzie kraju do 70 km/h, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 80 km/h.
 
Noc: 12/13.05.2020 od 19:30 do 07:30 (wtorek/środa)
 
W nocy zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. W północnej połowie kraju przelotne opady deszczu, lokalnie, zwłaszcza nad morzem, możliwy deszcz ze śniegiem i krupa śnieżna. Temperatura minimalna od -1°C do 4°C, na wybrzeżu do 6°C, przy gruncie spadki do -3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni.
 
Kolejne noce bardzo chłodne, temperatury nad ranem w granicach od -1°C do 4°C, przy gruncie w wielu miejscach spadki do -3°C. Do końca tygodnia nie prognozujemy wyraźnego ocieplenia - wskazują meteorolodzy IMGW-PIB. Codziennie przelotne opady deszczu, zwłaszcza w północnej połowie kraju. W środę i w czwartek temperatura wzrośnie zaledwie do 14°C. W kolejnych dniach, gdy pojawi się więcej słońca, głównie na południu Polski, może wynieść ok. 16°C. 
 
  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!