GUS: pogoda w lutym nie zagrażała oziminom. Opadów było o ponad 100 proc. więcej niż wynika z normy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-03-2024,12:05 Aktualizacja: 25-03-2024,12:08
A A A

Przebieg pogody w lutym tego roku nie stwarzał na ogół zagrożenia dla zimujących roślin – ocenia Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Jak podaje GUS, w lutym br. średnia temperatura powietrza wyniosła 5,7 st. C i była o 5,8 st. C wyższa od średniej normy z lat 1991-2020. Zaś średnia miesięczna suma opadów ukształtowała się na poziomie 65,2 mm, tj. o ok. 106 proc. wyższym od normy z wielolecia.

gus, ceny, płody rolne, produkty rolne

Zboża ciągle w dół. Ceny w skupach niższe nawet o 40 proc. w porównaniu do 2023 r.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował 22 marca zestawienie cen skupu podstawowych produktów rolnych w lutym 2024 r. Według wyliczeń GUS, ceny ważniejszych produktów rolnych spadły ogółem zarówno w stosunku...

„Przebieg pogody w lutym br. nie stwarzał na ogół zagrożenia dla zimujących roślin. Jednocześnie notowane w ciągu miesiąca wyjątkowo wysokie, jak na tę porę roku, temperatury powietrza (znacznie przekraczające normę wieloletnią) zakłóciły zimowy spoczynek roślin. Opady deszczu przyczyniły się do nadmiernego uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby, miejscami powodując powstawanie zastoisk wody na polach. W drugiej połowie lutego na obszarze całego kraju ruszyła wegetacja roślin ozimych i trwałych użytków zielonych. Pod koniec miesiąca korzystne warunki agrometeorologiczne lokalnie umożliwiły wykonywanie pierwszych wiosennych prac polowych” – czytamy w raporcie GUS.

Wynika z niego, że skup zbóż podstawowych (z mieszankami zbożowymi, bez ziarna siewnego) w lutym br. był o 16,7 proc. większy niż przed miesiącem - wzrosła podaż pszenżyta (o 24,6 proc.), pszenicy (o 18,1 proc.) oraz jęczmienia (o 4,8 proc), spadła natomiast - żyta (o 1,4 proc.). W porównaniu z lutym ub. roku, skupiono o 19,7 proc. więcej ziarna, w tym dostarczono do skupu znacznie więcej jęczmienia (o 37,6 proc.), żyta (o 36,8 proc.) i pszenicy (o 21,3 proc.), a mniej - pszenżyta (o 9,1 proc.).

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu