20 sierpnia mija termin wysiania międzyplonów ścierniskowych na zazielenienie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak|redakcja@agropolska.pl
19-08-2015,8:15 Aktualizacja: 19-08-2015,10:56
A A A

Jeszcze tylko do jutra jest czas, aby wysiać międzyplony (poplony) ścierniskowe, które można policzyć do zazielenienia. Niestety w większości gospodarstw jest tak sucho na polach, że nie można ich nawet uprawić.

Zgodnie z przepisami międzyplon ścierniskowy musi być wysiany do 20 sierpnia i pozostawać na polu co najmniej do 1 października. Ci rolnicy, którzy nie mogą uprawić ścierniska, a brakuje im EFA, mogą zamiast międzyplonów ścierniskowych wysiać międzyplony ozime. Te trzeba zasiać do 1 października i nie wolno ich likwidować do połowy lutego. O zmianie należy powiadomić biuro powiatowe ARiMR. Można także złożyć wniosek, że ze względu na suszę rolnik nie był w stanie spełnić zobowiązania.

Nie trzymaj pustego pola. Wysiej międzyplon ścierniskowy

Na polach, na których po zbiorze zbóż planuje się uprawę roślin jarych powinno się wysiać międzyplony (poplony) ścierniskowe. Jeśli mają być przyorane orką przedzimową trzeba je wysiać jak najwcześniej po wykonaniu uprawy pożniwnej, a...

Od tego roku gospodarstwa, które mają co najmniej 15 ha gruntów ornych mają obowiązek utrzymywania co najmniej 5 proc. obszarów proekologicznych (EFA). Jednym ze sposobów wywiązania się z tego obowiązku jest uprawa międzyplonów ścierniskowych lub ozimych. Jeden hektar międzyplonów, niezależnie od tego których, liczony jest jako 0,3 ha EFA.

Ze względu na nowe przepisy w tym roku dużym zainteresowaniem u rolników cieszył się gotowy materiał siewny mieszanek i jego sprzedaż wzrosła wielokrotnie w stosunku do zeszłego roku. Większość zakupionych nasion nie zostanie jednak wysiana i pozostanie na przyszły rok, a to oznacza mniejszą ich sprzedaż w 2016 roku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement