Zapasy jabłek są rekordowe. Jak to wpłynie na ceny?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: BGŻ, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-12-2014,14:20 Aktualizacja: 02-12-2014,14:44
A A A
W pierwszej połowie listopada wyhamował obserwowany od trzech miesięcy spadek cen jabłek na krajowym rynku. Później stawki poszły nawet nieznacznie w górę.  
 
Zgodnie z danymi ministerstwa rolnictwa 17 i 18 listopada kilogram jabłek do bezpośredniej konsumpcji kosztował 72 grosze. To o 3 proc. więcej niż na początku minionego miesiąca - informują analitycy BGŻ.  
 
Można oczekiwać, że ceny nadal będą rosnąć,  ale z powodu wysokiej podaży stawki będą zdecydowanie niższe niż w poprzednich sezonach.  
 
Dużo zależeć będzie od tempa uwalniania zapasów jabłek. A według Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych w przechowalniach i chłodniach jest aż 1,8 mln t owoców, co jest rekordem.  To o 22 proc. więcej niż o tej porze przed rokiem. 
 
Przede wszystkim jest to efekt słabego eksportu. Zgodnie z danymi Eurostatu we wrześniu poza UE sprzedaliśmy 6,7 tys. ton jabłek, czyli o 39 proc. mniej niż we wrześniu 2013 roku. 
 
Największymi odbiorcami owoców były ponownie Białoruś i Kazachstan, gdzie wysłaliśmy 79 proc. wolumenu owoców do krajów trzecich.
Poleć
Udostępnij