Urodzaj jabłek będzie realnym problemem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-09-2022,14:25 Aktualizacja: 22-09-2022,15:05
A A A

Dobry urodzaj to będzie realny problem przy zamkniętych rynkach wschodnich - uważa Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa pytany o zbiór jabłek. Dodał, że trwa szukanie nowych rynków zbytu.

W Radiu Plus wicepremier zwrócił uwagę, że od wiosny zamknięte są wspomniane rynki wschodnie. - Wobec tego będzie nadmiar na (naszym - PAP) rynku. Poszukujemy intensywnie kolejnych rynków zbytu na jabłka deserowe - wskazał wymieniając kraje Afryki Północnej, Azji - Malezję, a także Egipt i Europę.

Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, ceny prądu, koszty przechowalnictwa

Ceny prądu dobijają sadowników. Koszty przechowalnictwa nie do uniesienia

Czy planowane są rekompensaty w związku z wprowadzanymi podwyżkami cen energii elektrycznej? - pyta premiera Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej. "Branża sadownicza od kilku miesięcy boryka się z kryzysem wynikającym ze wzrostu...

Polityk zwrócił jednocześnie uwagę, że na unijnym rynku Polska konkuruje z dużą produkcją europejską.

Kowalczyk pytany o to, czy w związku z tegorocznym urodzajem ceny jabłek w skupie będą niższe niż w 2021 roku, wyraził nadzieję, że tak nie będzie.

- Dlatego że będziemy czynić starania, aby to, co jest nadwyżką, było przeznaczone do przetwórstwa, czyli na koncentrat jabłkowy, na soki - bo to jeszcze można dobrze sprzedawać. Nasze wysiłki będą szły w tym kierunku, żeby wydłużyć sezon przetwórczy po to, by ceny nie spadły dramatycznie - zapowiedział.

Minister pytany o to, czy przetwórstwem będzie się zajmował w resorcie nowy wiceminister Janusz Kowalski, przyznał, że widzi go jako osobę zajmującą się energetyką, bo ma w tej dziedzinie doświadczenie. Podkreślił, że energia ma wielkie znaczenie w przetwórstwie.

- Zarówno dostarczanie energii dla rolnictwa, jak i produkowanie energii odnawialnej przez rolników jako dodatkowe źródło dochodu - to są te dwa elementy - powiedział szef resortu rolnictwa.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!