Trwa skup jabłek, a minister mówi "nie" KUPS

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-10-2018,11:30 Aktualizacja: 09-10-2018,11:48
A A A

- Interwencyjny skup jabłek od poniedziałku prowadzi rynek hurtowy w Elizówce, koło Lublina - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że taki skup ma też uruchomić firma Eskimos.

Polityk dodał, że otrzymał "kuriozalne pismo od (Stowarzyszenia - PAP) Krajowej Unii Producentów Soków, że oni chcieliby wejść do skupu, pod warunkiem, że państwo im dopłaci lub poprzez organizacje sadowników dopłaci do sadowników, by przetwórcy kupowali tanie jabłka". - Tak nie będzie - podkreślił szef resortu.

sadownictwo, skup jabłek, ceny jabłek, przetwórstwo owoców,  Lubelski Rynek Hurtowy Elizówka

Ruszył interwencyjny skup jabłek

Lubelski Rynek Hurtowy "Elizówka" - spółka z większościowym udziałem Skarbu Państwa - prowadzi od poniedziałku w Lubelskiem interwencyjny skup jabłek. W całej Polsce ma być skupione pół miliona ton jabłek, w cenie 25...


- Firmy miały czas, by zachować się etycznie, nie zrobiły tego - powiedział. Dodał, że teraz próbują wymusić, co - jak podkreślił - nie ma nic wspólnego z etyką biznesu.

- Kiedy rozmawiałem z zakładami przetwórczymi, twierdzili, że mogą za te jabłka przemysłowe zapłacić 30-40 gr /kg i też będą jeszcze mieli zysk, to dlaczego płacą 10 gr/kg - bo chcą chłopów upodlić, chcą jeszcze wykorzystać swoją przewagę w tym zakresie - powiedział Ardanowski

Interwencyjny skup jabłek od poniedziałku prowadzi rynek hurtowy w Elizówce, koło Lublina. Na pytanie, dlaczego firma Eskimos nie uruchomiła też skupu, minister odpowiedział, że "pojawiły się pewne problemy". Podkreślił, że skup jabłek będzie prowadzony przez wiele tygodni.

Spółka Eskimos ma pod rządowy kredyt skupić ok. pół miliona ton jabłek po 25 groszy za kilogram. Owoce te mają być przerobione, głównie na koncentrat przeznaczony na eksport. Decyzja o takim interwencyjnym skupie została podjęta na skutek licznych protestów sadowników z powodu niskich cen skupu jabłek (10-12 gr/kg).

[WIDEO] Mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi


apel sadowników, sadownictwo. sieci handlowe, ceny jabłek, import jabłek, produkcja jabłek

Sadownicy apelują do sieci handlowych: kupujcie rodzime jabłka!

"Dziś, w tym bardzo trudnym dla nas czasie, odwołujemy się do Państwa patriotyzmu i apelujemy o podjęcie działań w celu zwiększenia sprzedaży polskich owoców" - czytamy w apelu Zarządu Głównego Związku Sadowników RP...

Minister zapewnił, że spółka Eskimos, zgadzając się na interwencyjny skup, podejmuje działalność komercyjną. Jabłka będą kupowane za ich własne środki, ma na ten cel 90 mln zł. Natomiast rząd zapewnia w razie potrzeb kredyt, który będzie udzielany w transzach. Na ten cel jest zarezerwowane 210 mln zł.

- Firma zaangażuje swoje środki, to przedsięwzięcie komercyjne, ta firma nie oczekuje żadnej dotacji państwa - zaznaczył Ardanowski. Dodał, że firma nie dość, że będzie płaciła ponad dwa razy więcej niż dotychczas proponowały skupy, to będzie też płaciła zaliczkowo za jabłka dostarczane w późniejszym terminie. Rolnicy otrzymają pieniądze w ciągu 7 dni po dostawie.

- Chcę tej firmie pomóc także w inny sposób, jeżeli by się okazało, że mimo starań, zostanie część koncentratu jabłkowego w Polsce, którego nie da rady wyeksportować, to te nadwyżki (...) zostaną skupione na rezerwy strategiczne przez Agencję Rezerw Materiałowych - poinformował minister.

Jak mówił, spółkę, która wyciągnęła rękę, by pomóc sadownikom, nie możemy zostawić w kłopocie, ponieważ wystąpiła z pewną społeczną wrażliwością i zachowała się etycznie. Jednocześnie zapewnił, że od przyszłego roku w takiej sytuacji będzie działał Krajowy Holding Spożywczy, nad utworzeniem, którego trwają prace.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Środa, 12 grudnia Godz:
Imieniny: Joanny, Aleksandra