Truskawkowy sezon w pełni. Owoce są gorsze i tańsze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-06-2020,9:55 Aktualizacja: 17-06-2020,10:00
A A A

Druga połowa czerwca to najlepszy czas na zbiór truskawek. Owoców jest dużo, ale zmienna pogoda powoduje, że ich jakość jest gorsza niż w 2019 roku. Są też nieco tańsze niż w ubiegłym sezonie.

Jak poinformował Maciej Kmera, ekspert rynku hurtowego w Broniszach, podaż truskawek jest zmienna - jednego dnia sprzedają się szybko, innego trwa to parę godzin.

zbiór truskawek, owoce miękkie, truskawki, sadownictwo, truskawki 2020

Ile zbierzemy w tym roku truskawek?

W ocenie ekspertów Instytutu Ekonomiki Rolnictwa I Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ), tegoroczne zbiory truskawek nie powinny być mniejsze niż w 2019 r. Jednak ostatecznie ich wielkość zależy od pogody. W ub.r. zebrano 175 tys. ton. Dr Bożena...

Dodał, że nie bez znaczenia jest pogoda. Truskawki nie lubią, gdy jest dużo wody, a potem przychodzą upały, bo to sprawia, że szybko gniją.

Według eksperta część rolników, ze względu na suchą pogodę w ubiegłych latach, odzwyczaiła się od dodatkowej ochrony roślin i na niektórych plantacjach widoczna jest na owocach tzw. szara pleśń.

Ceny na rynku hurtowym są nieco niższe niż w ubiegłym roku. Obecnie truskawkę można kupić już za 5 zł/kg - przed rokiem trzeba było zapłacić w granicach 6,5 zł/kg.

Cena na rynku hurtowym nie jest tożsama z cenami w sklepach, na bazarach czy straganach. Dla konsumentów ceny są wyższe, gdyż sprzedawca wlicza koszt ryzyka, np. zepsucia towaru.

Na gorszą jakość tegorocznych zbiorów truskawek zwróciła uwagę Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. - Truskawek może być tyle samo co w ubiegłym roku, ale ich jakość jest gorsza ze względu na zagrożenie szarą pleśnią - mówiła.

jan krzysztof ardanowski, zbiory truskawek, witkowo, pracownicy sezonowi

Ministrowie pomagają rolnikom i zbierają truskawki

- Pomagając rolnikom możemy okazać społeczną solidarność - powiedział w Witkowie (woj. kujawsko-pomorskie) Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Szef resortu wraz z wiceministrami zbierał truskawki, pomagając w gospodarstwie Marcina...

Zdaniem Kmery, obecnie producenci truskawek raczej już nie mają kłopotów z siłą roboczą. Tak jak w poprzednich latach, są to pracownicy z Ukrainy. Wykwalifikowani zbieracze mogą zarobić nawet 300 zł dziennie.

Innego zdania jest Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, który uważa, że choć jest już lepiej z pracownikami sezonowymi, to nadal brakuje ich do zbiorów owoców.

W 2019 r. zebrano 175 tys. ton truskawek wobec 195,6 tys. ton rok wcześniej. Rekordowy był 2015 r., gdy pozyskano aż ok. 205 tys. ton tych owoców, ale ich cena skupu była poniżej opłacalności.

Trwa też skup truskawek przez przetwórców. Za owoc do mrożenia, który musi być dobrej jakości, mroźnie płacą producentom 3,5-3,7 zł/kg z odbiorem w zakładzie. W ubiegłym roku cena była na poziomie 4,2-4,7 zł/kg. Truskawka na soki jest kupowana po 2,4 zł/kg, a przed rokiem plantatorzy dostawali średnio ok. 2,7-2,8 zł/kg.

sadownictwo, unia owocowa, zbiory owoców iwarzyw

Sadownicy mają coraz więcej problemów

Wielu sadowników uważa, że ich działalność jest nieopłacalna. Za największe problemy uznali niskie ceny skupu owoców, rosnące koszty pracy oraz zagraniczne embarga. Według badania opublikowanego w raporcie Unii Owocowej "Trendy...

- Ceny dla producentów są niższe, ale raczej nie wzrosną; przetwórcy argumentują, że nie mogą płacić więcej, tak jak oczekują rolnicy, bo nie ma zbyt wielu chętnych na polski produkt na rynku światowym - tłumaczyła Nosecka. Dodała, że coraz silniejszą konkurencję stanowią Egipt i Maroko.

Zdaniem Maliszewskiego, przetwórcy będą musieli podnieść ceny skupu. - Stawka będzie musiała pójść do góry, bo podaż ze względu na brak rąk do pracy jest mniejsza niż zazwyczaj. Będzie więc tego surowca prawdopodobnie zakładom brakować, a żadnych zapasów, w mojej ocenie, nie ma - ani mrożonej truskawki, ani koncentratu - powiedział.

Sezon truskawkowy trwa na ogół do połowy lipca. W Polsce uprawa się kilkadziesiąt odmian tych owoców, a plantacje znajdują się na terenie całego kraju - zaznaczyła Nosecka.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu