Straty w sadach są ogromne. Owoców będzie bardzo mało

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-05-2017,14:45 Aktualizacja: 26-05-2017,15:04
A A A

Wiosenne przymrozki uszkodziły drzewa owocowe. Będzie znacznie mniej krajowych moreli, brzoskwiń, czereśni, wiśni i śliwek, owoce będą droższe - ocenia Eberhard Makosz, prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowatych.

Swoją prognozę ekspert oparł na szacunku poziomu zawiązanych owoców we wszystkich krajowych regionach sadowniczych na podstawie ocen sadowników i obserwacji własnej. - Dużo jest sadów z bardzo małą liczbą, bądź bez zawiązków. Straty są ogromne - podkreśla profesor.

sadownictwo, straty w sadach, majowe przymrozki, sejmowa komisja rolnictwa, jacek bogucki, odmiany owoców

Majowe przymrozki wykończą każdą odmianę

Czy straty w uprawach spowodowane przez przymrozki wynikają ze stosowania nieprzystosowanych odmian? Rozmawiano o tym podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa dotyczącego szkód w sadach i ubezpieczeniach rolniczych.   Jacek...

Według Makosza, zbiory moreli i brzoskwiń w tym roku mogą wynieść zaledwie 5 proc. zbiorów ubiegłorocznych, czereśni 10-20 proc., wiśni 25-30 proc., śliw 35-45 proc. - Na niskie zbiory wiśni, oprócz szkód przymrozkowych, istotny wpływ mają w wielu sadach choroby - zmniejszyła się także powierzchnia sadów - wyjaśnia Makosz.

Są różnice między regionami, jeżeli chodzi o szkody przymrozkowe, a jeszcze większe między sadami w tych regionach. Najmniej zawiązków u wszystkich gatunków drzew pestkowych stwierdzono w regionach: grójecko-wareckim, Białej Rawskiej i lubelskim, czyli tam, gdzie jest największa koncentracja drzew pestkowych.

Niski poziom zawiązania owoców jest także w sadach nisko położonych w regionie sandomierskim oraz w powiatach Nowy Sącz i Limanowa. Na drzewach w miejscach wyżej położonych poziom zawiązania owoców jest średni. Podobnie jest w regionie kieleckim.

Najwięcej zawiązków owoców na drzewach wszystkich gatunków drzew pestkowych obserwuje się w regionach Kujaw, Wielkopolski, a zwłaszcza na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu