Służby mają monitorować rynek owoców jagodowych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Bytniewska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
11-07-2023,8:25 Aktualizacja: 11-07-2023,8:30
A A A

Służby państwowe będą monitorować rynek owoców jagodowych - zapewnił w rozmowie z PAP wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Rafał Romanowski. Dodał, że plantatorzy muszą uzyskiwać za owoce satysfakcjonujące ceny.

Według wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Rafała Romanowskiego podmioty z przewagą kapitału zagranicznego próbują wywierać "olbrzymią presję na plantatorów, obniżając cenę". "Nie możemy się temu biernie przyglądać" - mówił PAP. Tłumaczył, że podejmowane są skoordynowane działanie inspekcji podległych rządowi, które "sprawdzają czy nie stosuje się przewagi kontraktowej nad plantatorem, czy nie stosuje się praktyk monopolistycznych obniżających cenę na niekorzyść plantatora".

ijhar-s, maliny, kontrole, jakość

Maliny trafią pod lupę. IJHAR-S rozpoczyna kontrole doraźne

Kontrole doraźne w przedsiębiorstwach skupujących oraz importujących maliny zapowiedziała Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHAR-S). „W związku z napływającymi sygnałami dotyczącymi nieprawidłowości w obrocie...

Rafał Romanowski wskazał, że wkrótce rozpocznie się zbiór porzeczki, borówki amerykańskiej, których Polska jest dużym eksporterem. Podkreślił, że polscy plantatorzy "muszą uzyskiwać takie ceny za swoje płody, które będą ich satysfakcjonowały". Jak mówił, służby państwowe monitorują sektory rynku ogrodniczo - sadowniczego. "Będziemy podejmować działania adekwatne do sytuacji" - zapewnił Romanowski.

Wskazał, że produkcja owoców miękkich skupia się w "niedużej części kraju". "To część województwa lubelskiego, świętokrzyskiego, odrobina małopolskiego, część województwa mazowieckiego i część Podkarpacia. Tu jest skoncentrowana produkcja sadowniczo-ogrodnicza" - zaznaczył.

Minister rolnictwa Robert Telus w czwartek, mówiąc o sytuacji na rynku malin i owoców miękkich, ocenił, że jest ona "trudna"; w ubiegłym roku ceny skupu sięgały 20 zł za kilogram, obecnie to nawet 4 zł. Minister zapowiedział, że rząd planuje podjęcie działań interwencyjnych.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu