Sadownicy wytknęli kiepską jakość jabłek w marketach. Są wyniki kontroli

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
31-12-2022,9:05 Aktualizacja: 30-12-2022,15:11
A A A

W odpowiedzi na naszą interwencję w sprawie doniesień o sprzedaży w marketach jabłek niskiej jakości prezentowanych w tzw. skrzyniopaletach, otrzymaliśmy odpowiedź z ustaleniami z kontroli doraźnej – poinformował Związek Sadowników RP (ZS RP).

Ta odpowiedź nadeszła z Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych po sprawdzeniu jakości jabłek sprzedawanych w sieciach handlowych na tzw. promocjach dnia oraz jabłek sprzedawanych w skrzyniopaletach ("prosto z podłogi").  Kontrolę zrealizowali w dniach 16 listopada – 15 grudnia br. w 12 sieciach marketów handlowych prowadzących sprzedaż detaliczną na terenie całego kraju wojewódzcy inspektorzy JHAR-S.

sok, kontrola, nektar

Soki pod kontrolą. W niektórych był jedynie aromat owocowy

91 podmiotów, w tym 57 sklepów i 34 producentów, wzięła "pod lupę" Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHAR-S) w ramach kontroli soków i nektarów oraz oznakowania...
"Przed przystąpieniem do kontroli danej sieci w pierwszej kolejności WIJHAR-S prowadził analizę materiałów reklamowych sieci marketów ze szczególnym uwzględnieniem gazetekpromocyjnych i treści stron internetowych. Kontrolę prowadzono w momencie pojawienia się informacji o promocji jabłek lub w momencie podejrzenia, że w danym dniu możliwa jest sprzedaż jabłek z tzw. skrzyniopalet" – informuje na swojej stronie internetowej ZS RP.

Jak dalej podaje, skontrolowano łącznie 81 partii jabłek o masie 3 881,7 kg, w tym 3 partie pochodzące z krajów UE (Włochy i Grecja) o masie 56,4 kg. Nieprawidłowości wykryto w 2 partiach jabłek pochodzenia polskiego o masie 40 kg, w 1 sklepie detalicznym. Dotyczyły złego oznakowania owoców.

"W toku kontroli doraźnej inspektorzy WIJHARS spotkali się z prezentowaniem jabłek w skrzyniopaletach. Jabłka oferowane do sprzedaży w skrzyniopaletach w marketach posiadały prawidłowe oznakowanie, zgodne z przepisami, a ich jakość była zgodna z deklarowaną klasą. Ponadto prezentacja w skrzyniopalecie nie miała wpływu na obniżenie jakości oferowanych jabłek konsumentowi, a wymagania w zakresie jednorodności były spełnione, bo nie doszło w tych przypadkach do mieszania w jednej skrzyni różnych odmian jabłek" – przekazało za GIJHAR-S zrzeszenie sadowników.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu