Sadownicy będą rozdawać jabłka mieszkańcom miast

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
07-11-2018,15:10 Aktualizacja: 07-11-2018,15:20
A A A

Sadownicy z Lubelszczyzny będą w piątek (9 listopada) w Lublinie i Warszawie rozdawać jabłka. Akcja pod hasłem "Poczuj smak, poczuj dumę" ma być akcentem obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Święto wypada w bardzo trudnym dla sadowników roku, wiele gospodarstw stoi bowiem na skraju bankructwa w związku z katastrofalnie niskimi cenami sprzedaży owoców - mówi Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP w rozmowie z Polskim Radiem Lublin.

jabłka, eskimos, aktualna lista punktów skupowych jabłek, owoce

Skupują jabłka po 26 groszy za kilogram

Program stabilizacji cen na rynku jabłek przemysłowych wszedł w nowy etap realizacji. Spółka Eskimos z Sokółki poinformowała, że w ramach programu zakontraktowano już od producentów 230 tys. ton jabłek przemysłowych. Jakie ceny...

Producenci owoców chcą przekonywać zatem Polaków do wybierania rodzimych jabłek.

- Ich produkcja to ponad 500 lat tradycji sadowniczych sięgających czasów królowej Bony. Taka historia zobowiązuje do patriotyzmu zarówno w produkcji, jak i konsumpcji - dodaje szef związku.

Jabłka z Lubelszczyzny będą rozdawane w piątek w godz 10-14 na placu Litewskim w Lublinie oraz pod Rotundą w Warszawie.

Wielu sadowników obserwując niskie ceny skupu postanowiło w tym roku nie zbierać owoców. W całym kraju pod drzewami gniją tysiące ton jabłek - także deserowych.
 

źródło: Polskie Radio Lublin

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu