Rusza kolejny etap skupu jabłek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Longina Grzegórska-Szpyt PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-12-2018,8:50 Aktualizacja: 07-12-2018,8:56
A A A

- Pierwsza transza wypłaty za skup jabłek przez firmę Eskimos wczoraj została przelana. Rusza kolejny etap skupu - powiedział w czwartek w Sejmie Tadeusz Romańczuk, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Odpowiadając na pytanie posłów o przebieg skupu jabłek przemysłowych przez firmę Eskimos, polityk podkreślił, że w tym roku sadownicy osiągnęli rekordowo wysokie zbiory jabłek.

jabłka, eskimos, aktualna lista punktów skupowych jabłek, owoce

Skupują jabłka po 26 groszy za kilogram

Program stabilizacji cen na rynku jabłek przemysłowych wszedł w nowy etap realizacji. Spółka Eskimos z Sokółki poinformowała, że w ramach programu zakontraktowano już od producentów 230 tys. ton jabłek przemysłowych. Jakie ceny...

- Z drugiej strony dominująca na rynku pozycja zagranicznych podmiotów skupujących owoce, spowodowała drastycznie niskie ceny - poniżej progu opłacalności. Rząd reagując na tę sytuację zdecydował wykupić z rynku pół miliona ton owoców po cenie dwukrotnie wyższej niż oferowali na rynku przetwórcy. Po podpisaniu umowy i uzyskaniu gwarancji finansowych spółka Eskimos, która się zgłosiła do ministerstwa, ruszyła ze skupem pod koniec października - przypomniał.

Według wiceministra nie obyło się, bez kilku problemów po stronie konkurencji. - Udało się je jednak szczęśliwie rozwiązać. Jabłka przemysłowe nieco podrożały, a firma Eskimos, realizuje zadanie, którego się podjęła. Pierwsza transza wypłaty wczoraj została przelana, a od dziś rusza kolejny etap skupu - podkreślił Romańczuk.

Wiceszef resortu poinformował również posłów, że ministerstwo ma gotowy plan zapobiegania podobnym problemom w przyszłości. - Już zapadła decyzję, że w przyszłym roku w ramach powstającego holdingu spożywczego, będą działać trzy lub cztery przetwórnie - podkreślił.

Zgodnie z deklaracją resortu rolnictwa, w ramach pomocy sadownikom, skupionych ma być pół mln ton jabłek przemysłowych, czyli cała tegoroczna nadwyżka. Z owoców tych wyprodukowany zostanie koncentrat z przeznaczeniem na eksport.

Polska jest drugim największym w Europie (po Włoszech) i czwartym na świecie producentem jabłek. Statystyczny Polak zjada około 12 kg świeżych jabłek rocznie. W ubiegłym roku z kraju wyeksportowano ponad 983 tys. ton owoców (blisko połowa na Białoruś), a wartość eksportu sięgnęła 322 mln euro - wynika z danych GUS.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj