Rozpoczyna się czas zwalczania szkodników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bayer, (zac) | redakcja@agropolska.pl
02-06-2016,15:50 Aktualizacja: 02-06-2016,16:25
A A A

Początek czerwca to niezwykle pracowity okres dla sadowników. W dalszym ciągu należy zabezpieczać sady przed parchem jabłoni oraz innymi chorobami grzybowymi.

Program zapobiegawczy jest najlepszą i najpewniejszą ochroną sadów. Nadal istnieje ryzyko infekcji pierwotnych. Szacuje się, że zdolnych do wysiewów jest od 15 do 25 proc. zarodników workowych - informuje firma Bayer, która przygotowuje komunikaty sadownicze.

sadownictwo, sadownicy, arimr, ministerstwo rolnictwa

Sadownicy walczą z administracją o zwrot pieniędzy

Część rolników, którzy korzystali z mechanizmu nadzwyczajnego wsparcia wynikającego z wprowadzenia rosyjskiego embarga, zwracała tę pomoc, a teraz stara się odzyskać pieniądze. Ministerstwo rolnictwa twierdzi, że każdy przypadek...
Specjaliści podkreślają, że w tym sezonie dużym zagrożeniem jest mączniak jabłoni. Program ochrony powinien być oparty o środki z różnych grup chemicznych.

Tomasz Gasparski z Bayera poleca sprawdzone rozwiązania oparte o takie grupy chemiczne jak: SDHI, strobiluryny i triazole. - Jednocześnie przypominam, że nie wszystkie środki należące do strobiluryn są skuteczne w ochronie przed mączniakiem - zaznacza.

FLINT PLUS 64 WG oraz ZATO 50 WG chronią skutecznie przed mączniakiem, a dodatkowo zabezpieczają przed parchem jabłoni. Również w program ochrony warto wkomponować środek LUNA EXPERIENCE 400 SC stosowany w dawce 0,75 l/ha. Charakteryzuje go wysoka skuteczność w ochronie przed mączniakiem oraz parchem jabłoni.

Rozpoczyna się czas zwalczania szkodników. Ciepłe dni i noce sprzyjają rozwojowi wielu z nich. Zaleca się systematyczne lustracje poszczególnych kwater/odmian oraz rozwieszanie pułapek feromonowych, które należy sprawdzać dwa-trzy razy w tygodniu.

parch jabłoni, sad, sadownictwo, choroby, truskawki, owoce, porady, ochrona

Infekcje w sadach. Należy sięgnąć po preparaty z grupy triazoli

Opady deszczu w przeciągu kilku ostatnich dni doprowadziły do wysiewów zarodników workowych. W niektórych regionach doszło do słabych i średnich infekcji parcha jabłoni. W sadach w których zabieg interwencyjny został...
Od ubiegłego tygodnia trwają regularne loty owocówki jabłkóweczki. Zaleca się zabieg na czas intensywnych lotów oraz wylęgania się larw w większości rejonów sadowniczych, który przypada na koniec tego tygodnia. Istnieje kilka rozwiązań zwalczających tego szkodnika. Można zastosować środki do zwalczania wyłącznie tego szkodnika (na motyle), lub zastosować środki bardziej wszechstronne jak np. CALYPSO 480 SC, zwalczający również mszyce.

Aktualnie w sadach można stwierdzić kilka gatunków mszyc. Wyjątkowo dużo jest mszycy jabłoniowej oraz jabłoniowo-babkowej. Więcej niż zwykle jest również mszycy jabłoniowo-szczawiowej. Do zabiegu zwalczającego można zastosować CALYPSO 480 SC lub MOVENTO 100 SC.

Jeśli dominuje mszyca jabłoniowa, wówczas CALYPSO 480 SC będzie wystarczającym rozwiązaniem. Jeśli natomiast dominuje mszyca jabłoniowo-babkowa, wówczas wskazane będzie zastosować MOVENTO 100 SC.

Bawełnica korówka

W sadach zaczyna pojawiać się bawełnica korówka. W zagrożonych kwaterach należy rozważyć zabieg zwalczający, który powinno się wykonać w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie MOVENTO 100 SC w pełnej dawce tj. 2,25 l/ha. Zabieg należy wykonać najlepiej w warunkach wysokiej wilgotności powietrza oraz w zakresie temperatur 12-20 stopni Celsjusza.

gus, główny urząd statystyczny, sady, wegetacja roślin, drzewa owocowe, krzewy owocowe, truskawka

W sadach nie ma większych strat po zimie

Według pierwszych ocen Głównego Urzędu Statystycznego przezimowanie roślin sadowniczych było dość dobre i nie odnotowano istotnych strat w sadach. Silne mrozy w styczniu, przy braku pokrywy śnieżnej spowodowały natomiast uszkodzenia na wielu...
Jest to środek wolnodziałający. Substancja aktywna potrzebuje kilka dni na to żeby się "rozejść" po roślinie. Najodpowiedniejszym czasem na wykonanie zabiegu jest ciepła noc lub początek dnia. Należy unikać wykonywania zabiegu przy wysokich temperaturach, gdyż spirotetramat jest substancją o działaniu układowym i wymaga czasu na wniknięcie do tkanki roślinnej. Innymi sytuacjami niekorzystnymi, obniżającymi skuteczność MOVENTO 100 SC są warunki suszy oraz czas stosowania i działania regulatorów wzrostu (ograniczających wzrost jabłoni).

Trwają loty toczyka gruszowiaczka. W zagrożonych regionach powinno się wykonać zabiegi zwalczające oparte o środki z kilku grup chemicznych jak np. chloronikotynyle (Calypso 480 SC), acylomocznikowe i oksodiazyny. Gąsienice toczyka w późniejszym czasie minują liście, a uszkodzone liście przedwcześnie opadają.

Należy pamiętać o odpowiednim dokarmianiu roślin. Warto do każdego zabiegu dodawać stosowne nawozy zawierające azot, fosfor, potas i magnez.

jabłka, produkcja jabłek, zbiory jabłek, ceny jabłek, eksport jabłek

Produkcja jabłek będzie rosła

W ciągu kilku lat krajowa produkcja jabłek może wzrosnąć z 3,8 do 5 mln ton, co spowoduje, że możliwa będzie nadpodaż w wysokości 3 mln ton - ocenia Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowatych. "W najbliższych kilku latach zbiory jabłek mogą...
Dla wielu odmian mamy kolejny czas na stosowanie przerzedzaczy. Warto pomyśleć o benzyloadeninie, żeby "nie bawić" się później w przerzedzanie ręczne.

Grusze

W sadach gruszowych osobniki dorosłe miodówki gruszowej plamistej masowo składają jaja. W przyszłym tygodniu należy rozważyć zabieg zwalczający.

Stosując MOVENTO 100 SC można zabezpieczyć grusze przed miodówkami (wysoka skuteczność w zwalczaniu larw), mszycami i pryszczarkami. Zabieg należy wykonać na początku wylegania się pierwszych larw miodówek. Nie wymagane jest dodawania zwilżacza.

Kontynuacja ochrony fungicydowej grusz przed parchem gruszy. W zależności od sytuacji w danym regionie można stosować albo środki o działaniu powierzchniowym, zawierające np. substancję aktywną kaptan, lub zastosować środek LUNA EXPERIENCE 400 SC w dawce 0,75 l/ha, który stosuje się raz w sezonie.

sady, owocówka południóweczka, pułapki feromonowe

Owocówka południóweczka w polskich sadach

Polscy sadownicy mają powód do niepokoju – kolejny po rosyjskim embargu czy cenach w skupach. Nie trzeba jeszcze bić na alarm, ale w dwóch miejscach na Mazowszu wykryto obecność owocówki południóweczki. Szkodnik...
Luna Experience poza etykietowo chroni również przed rdzą gruszy. Zmieszanie środka Movento 100 SC ze środkiem LUNA EXPERIENCE 400 SC daje wysoką skuteczność w ochronie przed wspomnianymi szkodnikami oraz chorobami.

Czereśnie

Należy rozwiesić pułapki do monitoringu nasionnicy trześniówki. Żółte pułapki lepowe należy rozwieszać na średnio i późno dojrzewających odmianach czereśni i kontrolować co kilka dni. Zabieg zwalczający należy wykonać po kilku dniach regularnego lotu much nasionnicy. Do ochrony można wykorzystać MOVENTO 100 SC oraz CALYPSO 480 SC.

Trwa intensywny rozwój mszyc. Zabieg zwalczający powinien być wykonany na początku tworzenia się kolonii mszyc. Do zabiegu można stosować środki należące do chloronikotynili (Calypso 480 SC) lub kwasów tetronowych (Movento 100 SC).

Wiśnie

Podobnie jak u czereśni trwa intensywny rozwój mszyc. Zabieg zwalczający może być wykonany jednym z preparatów: DECIS MEGA 50 EW (pyretroid, temperatura do 20 stopni Celsjusza), CALYPSO 480 SC (polecany w integrowanej produkcji, zwalcza również owocówkę śliwkóweczkę) oraz MOVENTO 100 SC (polecany w integrowanej produkcji, ogranicza również przędziorki i pordzewiacze).

Jeśli zabiegi wykonywane są w dzień przy stosunkowo niskiej wilgotności powietrza, wówczas należy stosować większą ilość wody na 1 ha - najlepiej stosując 750 l/ha.

Śliwy

Od kilkunastu dni trwają regularne loty owocówki śliwkóweczki. Najkorzystniejsze rozwiązanie w zwalczaniu tego szkodnika w tym momencie to zastosowanie CALYPSO 480 SC.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu