Produkcja jabłek pod kreską. Sadownicy mówią o dotowanym karczowaniu drzew

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-11-2022,12:30 Aktualizacja: 07-11-2022,12:42
A A A

Sadownicy wnioskują o uruchomienie dotacji na karczowanie sadów. Ich zdaniem produkcja jabłek zupełnie się nie opłaca. Wskazują na utratę zewnętrznych rynków zbytu i złą wolę przetwórców.

Dobra passa dla producentów jabłek zakończyła się już dawno, gdy rosyjskie władze wprowadziło embargo na owoce m.in. z Polski. Poszukiwania innych rynków zbytu zakończyły się tylko częściowym powodzeniem, niezapewniającym pełnej stabilizacji na rodzimym rynku.

skup jabłek, ceny jabłek, sadownictwo, IRWŁ, Bronisław Węglewski

Apel do sadowników: nie odstawiajcie jabłek do skupów!

Sadownicy podejrzewają, że na rynku skupu jabłek powstała zmowa cenowa, co odbija się na ich portfelach. Być może brak dostaw owoców wpłynie na podniesienie stawek. Stąd apel o powstrzymanie się z ich realizacją. "W związku z bardzo...

Te przepływy zakłóciła lub nawet zamknęła wojna w Ukrainie. W rozmowie z Radiem dla Ciebie sadownicy wskazali, że koszt produkcji kilograma jabłka deserowego to złotówka. A ceny skupu powodują, że nie ma żadnego zysku. - To katastrofa - ocenił sytuację producentów tych owoców Michał Michaluk, prezes Oddziału Związku Sadowników RP w Lipnie (woj. kujawsko-pomorskie).

Co w takim razie mogłoby teraz pomóc rolnikom z tej branży? - Nie tylko ja, ale całe moje środowisko, proponujemy dotację do karczowania sadów z 10-letnim zakazem sadzenia w ogóle drzew owocowych wieloletnich. W naszej ocenie tylko to może rozwiązać sytuację. Mogłaby pomóc, oczywiście, współpraca z przetwórstwem, ale nie ma woli ze strony przetwórców, żeby godziwe pieniądze za owoce zapłacić, choć mają takie możliwości - stwierdził Michaluk.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE