Ostrzeżenie dla sadowników: bardzo duże ryzyko przymrozków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
15-05-2015,13:55 Aktualizacja: 15-05-2015,14:04
A A A

W najbliższym czasie na Mazowszu można spodziewać się przymrozków. Specjaliści podkreślają, że później należy jak najszybciej zadbać o pełną regenerację uszkodzonych tkanek po zaistniałym stresie.

System Komunikatów Sadowniczych, który na bieżąco wydaje zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o. ostrzega przed gwałtownymi spadkami temperatur.

Popyt na polskie jabłka jest wyższy niż podaż.

Sadownicy boją się cenowej bańki. 1,80 zł za kilogram jabłek

Producenci przekonują, że popyt na polskie jabłka jest wyższy niż podaż. Ceny poszły w górę i to chyba jeszcze nie koniec. - W hurcie sadownik dostaje 1,80 zł za kilogram jabłek. Rok temu było to 1,20 zł. To prawdopodobnie efekt wycofania...
"W najbliższej czasie ryzyko wystąpienia przymrozków jest bardzo duże. Po wystąpieniu przymrozków należy jak najszybciej zadbać o pełną regenerację uszkodzonych tkanek po zaistniałym stresie. Należy wykonać oprysk produktem aminokwasowym wraz z łatwo przyswajalnym wieloskładnikowym nawozem" - czytamy w komunikacie.

SKS polecamy zabieg  Megafol (2,5 l/ha) łączniez Plantafolem 20.20.20. Megafol wyprodukowany jest na bazie ekstraktów roślinnych, dzięki czemu jego składniki lepiej wkomponowują się w struktury komórek roślinnych w porównaniu do podobnych produktów zawierających aminokwasy pochodzenia zwierzęcego. Oprysk Megafolem przed wystąpieniem przymrozków poprawia kondycję roślin i podnosi ich odporność na uszkodzenia.

Parch jabłoni

W wielu rejonach w ciągu najbliższych kilkunastu godzin prognozowane są infekcje średnie do bardzo wysokich. Do oceny lokalnej sytuacji należy wziąć pod uwagę obliczenia wg tabeli Millsa.

Parch jabłoni bez szans. Ten fungicyd króluje w sadach od 60 lat

5 tysięcy  doświadczeń,  wysoka  skuteczność,  łatwa  mieszalność i  trudna  zmywalność - tak  w  skrócie  można  scharakteryzować  fungicyd,  który  od...
"Zalecamy kontynuowanie ochrony zapobiegawczej za pomocą Delanu 70WG 0,5kg/ha lub produktami opartymi na kaptanie: Kaptan Zaw. 50 WP 3 kg/ha lub Captan 80 WG w dawce 1,9 kg/ha" - podaje SKS.

Jeżeli dojdzie do infekcji konieczny będzie zabieg interwencyjny. Przy niskich temperaturach zalecamy: Batalion 450 SC 0,7 l/ha, a w temperaturze powyżej 12°C Score 250 EC 0,2 l/ha lub Cros 250 EC 0,2 l/ha. Preparaty interwencyjne należy stosować w mieszaninach z środkami kontaktowymi.

Lustracje po kwitnieniu

SKS przypomina, że po przekwitnięciu należy przeprowadzić lustrację w sadzie pod kątem obecności aktywnych plam parcha oraz szkodników głównie: mszyc, przędziorków i zwójkówek. Wiedza ta jest konieczna w celu podejmowania właściwych decyzji w ochronie.

Najlepsza prognoza pogody dla rolników. Sprawdź, jakie będą temperatury

Poleć
Udostępnij
Skomentuj