Nasze jabłka nie muszą trafiać do Rosji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
19-10-2015,15:15 Aktualizacja: 19-10-2015,22:33
A A A

Polska wciąż jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej. Połowa zbiorów trafia na eksport, a naszymi owocami zainteresowanych jest coraz więcej krajów.

W sektorze jabłek systematycznie rośnie rola nowych kontrahentów - przede wszystkim w Azji. W październiku pierwszą transzę jabłek wysłaliśmy do Wietnamu. Tamtejszy konsument jest jednak inny, niż europejski.

Polskie jabłka ruszają na podbój Wietnamu

Od 10 października jabłka z Polski będą mogły być eksportowane do Wietnamu. To efekt podpisanego dziś w Warszawie przez służby fitosanitarne obu krajów porozumienia. - Podpisane dokumenty to zakończenie procedury, która trwała...

- Zainteresowani szerszą wysyłką powinni rozważyć zmiany rodzaju nasadzeń - uważa Mirosław Maliszewski ze Stowarzyszenia Sadowników RP w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową. - Na innych kontynentach preferowane są owoce większe i przede wszystkim jednokolorowe. Za taki towar odbiorcy są w stanie zapłacić więcej, co równoważyłoby większe koszty transportu owoców i ich magazynowania - dodaje.

W siłę polskich jabłek wierzy też profesor nauk rolniczych Eberhard Makosz. Jego zdaniem rynek azjatycki może być silnym uzupełnieniem oferty dla polskich eksporterów. Szacuje, że jedna piąta zbiorów może być wysłana do krajów Bliskiego czy Dalekiego Wschodu. Jego zdaniem, ofertę dla tych państw należy co najmniej podwoić, ale należy pamiętać również o stałych klientach. - Uprawianie odpowiednich odmian oraz jakość owoców powodują, że każdy, najbardziej wymagający rynek europejski stoi przed Polską otworem - zapewnia ekspert.

IAR informuje, że Polska wyprodukuje w bieżącym sezonie około 3 miliony ton jabłek. Z powodu suszy zbiory będą nieco niższe i słabsze jakościowo niż przed rokiem.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu