Na Suwalszczyźnie odtwarzają tradycyjne sady

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-02-2016,13:10 Aktualizacja: 05-04-2016,17:32
A A A

W województwie podlaskim odtwarzane są tradycyjne sady ze starymi odmianami jabłoni i grusz, które są lepiej przystosowane do warunków tego terenu - są odporniejsze na mróz i bardziej wytrwałe.

Do zakładania takich sadów zachęca Suwalski Park Krajobrazowy.

Przydomowe sady powstają na terenie parku oraz w jego otulinie - powiedziała PAP dyrektorka Suwalskiego Parku Krajobrazowego Teresa Świerubska.

tarcznik, sadownictwo, szkodnik sadów

Tarcznik w natarciu na polskie sady?

Wystąpienie tarcznika niszczyciela, szkodnika upraw sadowniczych stwierdzono w Polsce, jak podała Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Szkodnik uznawany jest w wielu krajach za organizm kwarantannowy. Zwalczanie tarcznika w Polsce...
Do tej pory założono ok. 40 takich przydomowych sadów. W ramach najnowszego projektu parku "Ochrona bioróżnorodności obszarów wiejskich - odtwarzanie tradycyjnych sadów" powstało ich 12, a posadzono w nich 120 sadzonek drzew owocowych starych odmian jabłoni i grusz. W nowych sadach znalazła się m.in. antonówka, kosztela, grafsztynek czy bojken.

- To sady wysokopienne, dzięki czemu bardziej przystosowane do warunków klimatycznych regionu - długiej i mroźnej zimy, krótkiego okresu wegetacji oraz mało urodzajnych gleb - mówiła dyrektorka. Stare odmiany drzewek - jak dodała - są odporniejsze na mrozy, a owoce smaczniejsze.

Drzewka zostały posadzone jesienią, a wiosną mają odbyć się szkolenia dla zainteresowanych jak zakładać sady, które odmiany drzewek wybierać i jak je pielęgnować.

Park w działaniach związanych z zakładaniem tradycyjnych sadów ma już blisko dziesięcioletnie doświadczenie, kiedy rozpoczął na swoim terenie pierwszy projekt.

Wówczas przebadano kilkanaście starych sadów w Suwalskim Parku Krajobrazowym i Wigierskim Parku Narodowym, a następnie stworzono listę ok. 70 odmian jabłoni, grusz i wiśni, które można sadzić w tych warunkach klimatycznych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu