Na Opolszczyźnie posadzili tradycyjne sady

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-11-2016,8:30 Aktualizacja: 23-11-2016,9:01
A A A

Rodzime odmiany drzew owocowych już rosną w modelowych sadach założonych na przełomie października i listopada w województwie opolskim.

Nowe sady powstały w 33 miejscowościach na terenie 28 gmin w ramach projektu "Bioróżnorodność Opolszczyzny - skarbem dziedzictwa przyrodniczego". Program realizują za pomocą unijnego dofinansowania Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego i Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu z dwoma partnerami: gminą Prószków oraz Opolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

jabłka, sprzedaż jabłek, eksport jabłek, sadownictwo

Polska wciąż na topie wśród eksporterów jabłek

Eksperci z Amerykańskiego Departamentu Rolnego (USDA) szacują, że unijny eksport jabłek w sezonie 2016/17 wzrośnie w skali roku zaledwie o 0,3 proc. do 1,6 mln ton. Liderem sprzedaży ponowie ma być Polska. Całkowita produkcja tych owoców (do...

W sadach zostały zasadzone tradycyjne drzewa owocowe, jak np. jabłonie odmian: Grafsztynek Prawdziwy, Książe Albert Pruski, Oliwka Żółta; czereśnie: Buttnera czerwona, Schneidera późna, Kordia; grusze: Konferencja, Faworytka Bonkreta Williamsa; śliwy: Węgierka Zwykła, Renkloda Ulena, Herman oraz wiśnie: Książęca, Łutówka oraz pigwa pospolita.

Sadzonki przekazane przez urząd marszałkowski zagospodarowali mieszkańcy sołectw i miast, przeszkoleni podczas warsztatów sadowniczych, które odbyły się w czerwcu w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. Ponadto w nasadzeniach pomagały dzieci i młodzież z opolskich szkół.

Co istotne, drzewka rosną na działkach użyteczności publicznej, znajdujących się głównie przy szkołach, przedszkolach, boiskach, obiektach sportowych, ośrodkach zdrowia, kościołach, w centrum wsi lub na terenie istniejących w przeszłości sadów. W sumie w ramach projektu nasadzono ponad 560 drzewek owocowych.
jabłka, sprzedaż jabłek, sadownictwo, sadownicy, Eberhard Makosz, Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych.

Sadownikom grożą bankructwa. Trudno będzie sprzedać jabłka

Sadownicy w tym sezonie mogą mieć kłopoty ze sprzedażą jabłek. Duże zbiory, które mogą wynieść ponad 4 mln ton, oznaczają niskie ceny skupu. Dużej grupie producentów tych owoców grożą bankructwa - uważa prof. Eberhard Makosz,...

W niektórych gminach cała akcja była impulsem do budowy przy założonych sadach małej architektury rekreacyjno-wypoczynkowej. A gdzie indziej dokonano dodatkowych nasadzeń drzew.

Władze gminy Strzeleczki w partnerstwie z miejscowym gimnazjum przyłożyły się np. do realizowanego tam projektu "W cieniu czereśni". Dzięki kilkuset kolejnym sadzonkom starych odmian została odbudowana dawna aleja czereśniowa, z której za około 4 lata mieszkańcy posmakują pierwszych owoców.

Projekt "Bioróżnorodność Opolszczyzny - skarbem dziedzictwa przyrodniczego" jest wspierany z unijnej kasy, więc niesie za sobą dodatkowe wymogi. "Sołectwa i miasta zobowiązały się do prawidłowego utrzymania i pielęgnacji sadów co najmniej przez 5 lat. Mamy nadzieję, że wszystkie sady się przyjmą, a efektem tej pracy będą owocne zbiory" - podsumowuje urząd marszałkowski.

Poleć
Udostępnij