Magazyny wciąż pełne jabłek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: BGŻ, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-01-2015,14:00 Aktualizacja: 16-01-2015,14:33
A A A
Według Światowego Stowarzyszenia Jabłoni i Gruszy 1 grudnia 2014 roku zapasy jabłek w Polsce wynosiły 1,47 mln ton. To aż o 223 tys. ton więcej niż tego dnia rok wcześniej.
 
Jak informują analitycy BGŻ zdecydowanie mniej niż przed rokiem sprzedano i przekazano do bezpłatnej dystrybucji przede wszystkim jabłek odmian Idared, Janogold i Red Delicious. Wolumenowy wzrost zapasów tych owoców rok do roku był w Polsce najwyższy w krajach Unii Europejskiej, które monitorowane są regularnie przez wspomniane stowarzyszenie. 
 
Zapasy jabłek w państwach Wspólnoty były na początku grudnia ub.r. średnio o 12,5 proc. wyższe niż w tym samym czasie przed rokiem. Najwięcej owoców (1,6 mln ton) zalegało we Włoszech.
 
Magazyny pełne owoców to przede wszystkim efekt rosyjskiego embarga. Na początku sierpnia władze w Moskwie poinformowały, że wprowadzają zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. Restrykcje mają obowiązywać przez rok. 
 
1 sierpnia Moskwa wprowadziła ponadto embargo na niektóre owoce i warzywa z naszego kraju, w tym jabłka.
 
Polska jest jednym z największych na świecie producentów jabłek. W ub.r. zebrano w naszym kraju 3,35 mln ton owoców. Do Rosji trafiło ok. 700 tys. ton o wartości 1,3 mld euro, a import z Polski pokrywał około 55 proc. tamtejszego zapotrzebowania.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj