Eksport koncentratu jabłkowego znacznie wyższy od prognoz

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-02-2020,14:25 Aktualizacja: 10-02-2020,14:30
A A A

W sezonie 2018/2019 Polska wyeksportowała 398 tys. ton koncentratu soku jabłkowego. To znacznie więcej - o 130 proc. rok do roku - niż wynikało z danych Ministerstwa Finansów.

Karolina Załuska, analityczka banku BNP Paribas zwróciła uwagę, że podobnie duża korekta miała miejsce w październiku 2018 r. Wówczas dane celne wskazywały, że wywóz wyniósł około 39,2 tys. t., a po ich skorygowaniu okazało się, że było to 50,94 tys. t.

Drogie jabłka cieszą sadowników. Ceny poszybowały w górę

Zbiory jabłek są w tym roku niższe o 25 proc. od ubiegłorocznych, co przełożyło się na wyższe ceny skupu zarówno jabłek deserowych, jak i przemysłowych. Pod tym względem przyszły rok może się okazać dla sadowników jeszcze bardziej...

- Według danych celnych średnia cena koncentratu jabłkowego z Polski w sezonie 2018/19 przekroczyła ponad 970 euro za tonę i była dość stabilna przez większą część sezonu - zaznaczyła ekspertka.

Największym nabywcą towaru były tradycyjnie Niemcy, które zakupiły ponad 138 tys. t. Na drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone (56,79 tys. t), a następnie Wielka Brytania (39,76 tys. t), Holandia (39,53 tys. t) i Austria (37,97 tys. t).

Z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że Polska wyprodukowała w ubiegłym sezonie ok. 465 tys. ton koncentratu soku jabłkowego, z czego 450 tys. ton z surowca krajowego.

- Oznacza to, że w Polsce wyprodukowano więcej koncentratu soku jabłkowego niż w Chinach (eksport wyniósł tylko 300 tys. t w sezonie 2018/19). Był to wyjątkowy zbieg okoliczności, ponieważ nastąpiły jednocześnie rekordowe zbiory jabłek w Polsce i ogromne załamanie zbiorów w Chinach - wskazała analityczka.

julian pawlak, Krajowa Unia Producentów Soków, mirosław maliszewski, przetwórstwo owoców

Umowy bardzo dzielą producentów i przetwórców

Julian Pawlak, prezes KUPS uważa, że umowy kontraktacyjne są niepotrzebne, nie uwzględniają zasad wolnego rynku. Zdaniem Mirosława Maliszewskiego, prezesa Związku Sadowników RP umowy mogą ustabilizować rynek owoców i zapewnić...

Chiny są największym na świecie producentem jabłek, pozyskują rocznie ok. 40-50 mln ton tych owoców. Są też największym eksporterem koncentratu jabłkowego i bezpośrednim konkurentem Polski w tym zakresie. Polska 90 proc. swojego koncentratu sprzedaje zagranicę.

Załuska zauważyła, w 2018 r. zbiory jabłek w Polsce były rekordowe, na poziomie 4 mln ton. Wówczas zakłady przetwórcze nie były zainteresowanie ich skupem i oferowały sadownikom bardzo niskie ceny (nawet 10 groszy za kilogram).

Branża tłumaczyła, że popyt na sok zagęszczony od kilku lat utrzymuje się na tym samym poziomie i nic nie wskazuje, by miał w najbliższym czasie wzrosnąć.

Resort rolnictwa zdecydował się więc na przeprowadzenie interwencji rynkowej w postaci skupu jabłek przez wyznaczoną firmę (Eskimos). Dzięki takim działaniom zostało "zdjęte" z rynku ok. 200 tys. ton jabłek (po 25 gr. za kg), a przemysł przetwórczy podniósł ceny skupu tego surowca.

eksport jabek na tajwan, świadectwo fitosanitarne, giorin, piorin

Kolejny azjatycki rynek otwarty dla polskich jabłek

Pomyślnie została zakończona procedura analizy ryzyka dla polskich jabłek w eksporcie na Tajwan - informuje Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Służba ochrony roślin Tajwanu (BAPHIQ) opublikowała już listę pakowalni...

- Po tak rekordowej produkcji koncentratu w Polsce w poprzednim sezonie, jego część mogła zostać jako zapas i służyć do uzupełnienia produkcji z obecnego słabszego sezonu, w którym produkcja koncentratu (według prognoz IERiGŻ) ma wynieść ok 250 tys. t (z czego 210 tys. t z surowca krajowego) - poinformowała Załuska.

Jej zdaniem, taki zabieg powinien pozwolić utrzymać konkurencyjne ceny polskiego koncentratu. Ta sytuacja oznacza też, że w Europie nie ma niedoboru koncentratu soku jabłkowego.

Dodała, że co prawda przed Bożym Narodzeniem nastąpił spadek cen polskiego koncentratu jabłkowego, ale był niewielki i krótkotrwały, dlatego jest mało prawdopodobny spadek stawek.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj