Chińczycy wizytowali polskie sady przed przyjęciem jabłek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-10-2016,11:00 Aktualizacja: 18-10-2016,11:13
A A A

Polskie sady, pakowalnie i przechowalnie jabłek kontrolowali eksperci z Generalnej Administracji ds. Nadzoru Jakości, Inspekcji i Kwarantanny Chińskiej Republiki Ludowej (AQSIQ).

W czerwcu br. Polska i Chiny podpisały protokół umożliwiający wywóz naszych jabłek do azjatyckiego kraju.

Ale warunkiem jest spełnienie tamtejszych wymogów fitosanitarnych. Chodzi o zachowanie zasad integrowanej ochrony roślin lub integrowanej produkcji roślin, obejmujących monitoring agrofagów i chorób oraz zwalczanie ich metodami chemicznymi i biologicznymi, a także prowadzenie uprawy w oparciu o założenia zasad dobrej praktyki rolniczej.

jabłka, produkcja jabłek, eksport jabłek, zapasy jabłek, ceny jabłek, owoce

Białoruś największym odbiorcą polskich jabłek

W sezonie 2015/16 Polska sprzedała innym krajom 968 tys. ton jabłek. To zaledwie o 2 tys. ton więcej od wyniku z roku handlowego 2014/2015.   Eksperci Eurostatu podają, że mocno zmieniła się za to struktura geograficzna eksportu tych...
Już wówczas ustalono, że kontrolą tego zajmą się służby fitosanitarne z Chin i polska Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Tak też się stało.

11 października odbyło się spotkanie otwierające proces kontroli z udziałem reprezentantów obu krajów. "W jego trakcie przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał informacje o organizacji systemu nadzoru fitosanitarnego i sanitarnego w Polsce. Ponadto przedstawiciele GIORiN poinformowali o wdrożonych działaniach w zakresie spełnienia chińskich wymagań fitosanitarnych, zarówno pod kątem kontroli występowania organizmów szkodliwych, jak również ich zwalczania" - relacjonuje PIORiN.

Do 16 października kontrole odbyły się w sadach, pakowalniach i przechowalniach u podmiotów, które zgłosiły chęć eksportu jabłek do Chin (wnioski w tej sprawie zbierano do 20 lipca).

Wizyty miały miejsce w gospodarstwach na terenie trzech województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i mazowieckiego.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu