Ceny borówek i malin spadają

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
18-07-2023,8:00 Aktualizacja: 18-07-2023,8:02
A A A

Tanieją owoce miękkie, m.in. borówki i maliny - mówi PAP ekspert rynku rolnego w Broniszach Maciej Kmera. Jego zdaniem ceny borówek będą jeszcze spadać w najbliższym czasie, natomiast sezon na truskawki dobiega końca i owoce będą droższe.

„Ceny owoców miękkich spadają” – powiedział w rozmowie z PAP Kmera. Jak dodał, rozpoczynający się sezon na borówki skutkuje zwiększeniem podaży i obniżką cen.

"Obecnie jest to 12-16 złotych za kilogram i zgodnie z przewidywaniami cena będzie spadać w najbliższym czasie" - powiedział.

Zwrócił uwagę, że rynek malin, ze względu na przerwy w dostawach, jest obecnie bardzo niestabilny - cena tych owoców waha się między 12 a 25 zł za kilogram. Jednak, z uwagi na to, że w najbliższym czasie coraz więcej odmian malin będzie dojrzewać, spodziewany jest spadek cen - podał.

"Kończy się sezon na truskawki (obecna cena 6-10 złotych za kilogram), tak więc spodziewany jest wzrost cen" - wskazał ekspert. Dodał, że na rynku pozostaną tylko odmiany tzw. powtarzające, czyli całoroczne. Takie owoce są droższe - aktualna cena wynosi między 18 a 20 zł za kg - podał Maciej Kmera.

Jak wskazał, na rynku pojawia się coraz więcej porzeczek, do tej pory hodowanych „hobbystycznie” w domowych ogródkach. Ceny tych owoców wahają się od 6 do 10 złotych za kilogram.

Poleć
Udostępnij