Były wiosenne przymrozki, są rekordowe straty w sadach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-08-2017,12:05 Aktualizacja: 09-08-2017,12:16
A A A

Sadownicy z województwa lubelskiego są zrozpaczeni. Wielu z nich może mieć kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej. Wszystko za sprawą pogody, która w tym roku okazała się wyjątkowo kapryśna.

Wiosenne przymrozki szczególnie dotkliwie doświadczyły północną część woj. lubelskiego.

- Znikome były plony zwłaszcza owoców miękkich - mówi w rozmowie z Polskim Radiem Lublin Romuald Murawski, wójt gminy Konstantynów w powiecie bialskim.

jabłka, zbiory jabłek, rosyjskie embargo, pomoc dla sadowników, mirosław maliszewski, związek sadowników rp

Sadownicy dostaną miliony euro pomocy

Tegoroczne plony owoców na pewno będą niższe niż w poprzednich latach ze względu na straty spowodowane wiosennymi przymrozkami. Sadowników tym bardziej powinna więc ucieszyć wiadomość o unijnym wsparciu. Zakończył się sezon...
Samorządowiec podkreśla, że w okolicy uprawianych jest ponad 700 hektarów sadów. - To niemal 10 proc. powierzchni całej gminy. Straty objęły generalnie owoce miękkie, tj. czereśnie, wiśnie oraz porzeczki - zaznacza Murawski.

Wszyscy, których gospodarstwa poniosły straty już zgłosili się po odszkodowania. Tylko w gminie Konstantynów takich wniosków przyjęto blisko 100. Jakiej wielkości są straty? Od kilkunastu tysięcy do kilkuset tysięcy złotych. W niektórych przypadkach zamiast 30 ton wiśni sadownikom udało się zebrać... 450 kg.

Już wiadomo, że wojewoda lubelski otrzymał informacje ze 159 gmin województwa, w których powołane zostały komisje do szacowania strat w rolnictwie.

- 86 z tych komisji już zakończyło prace. Wynika z tego, że poszkodowanych jest blisko 9 tysięcy gospodarstw rolnych, a całkowita wartość szacunkowa strat to ponad 153 mln zł - informuje Marek Wieczerzak z biura wojewody.

sadownicy, sadownictwo, sady, straty w uprawach owoców, wiosenne przymrozki, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Przymrozki dają się we znaki. Sadownicy chronią jabłonie i grusze

IMGW prognozuje przymrozki przede wszystkim w południowej i zachodniej Polsce. Niskie temperatury są groźne zwłaszcza dla jabłoni i grusz. Kwitnące drzewa można jeszcze ochronić przed przemarznięciem, jeśli mróz nie przekroczy -3 st....
Gdzie w regionie oszacowano zdecydowanie największe straty? W gminach Wisznice, Urzędów, Wilków i Łaziska straty wynoszą od 10 do ponad 20 mln zł.

Sadownicy mogą liczyć na wsparcie z budżetu państwa w formie kredytów preferencyjnych, do oprocentowania których dopłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub pomocy finansowej do uszkodzonych upraw. Rolnicy mogą też otrzymać umorzenie składek KRUS, a także starać się o umorzenie podatku rolnego.

źródło: Polskie Radio Lublin

 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu