Sadownicy dostaną miliony euro pomocy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
13-07-2017,15:15 Aktualizacja: 13-07-2017,15:28
A A A

Tegoroczne plony owoców na pewno będą niższe niż w poprzednich latach ze względu na straty spowodowane wiosennymi przymrozkami. Sadowników tym bardziej powinna więc ucieszyć wiadomość o unijnym wsparciu.

Zakończył się sezon truskawkowy, który zdaniem Mirosława Maliszewskiego, prezesa Związku Sadowników RP ogólnie nie był zły. - To był sezon charakteryzujący się stratami przymrozkowymi. Dla producentów, którzy te straty mieli mniejsze był to sezon bardzo dobry, bo ceny były stosunkowo wysokie. Innym nawet wysokie stawki nie zrekompensowały strat - mówi ekspert w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia.

jabłka, sprzedaż jabłek, eksport jabłek, sadownictwo, owoce

Polska króluje na rynku jabłek

Polska jest największym producentem i eksporterem jabłek w Unii Europejskiej. Co trzeci zebrany we Wspólnocie owoc i blisko o co drugi sprzedany ma polski rodowód. W ostatnich 10 sezonach (2007/08-2016/17) produkcja jabłek w Polsce...

Najważniejszą naszą uprawą sadowniczą są jednak jabłka. I właśnie z Brukseli nadeszła dobra wiadomość dla producentów tych owoców. Unia Europejska przyznała bowiem 70 mln euro pomocy dla sadowników, którzy ponoszą stary z powodu rosyjskiego embarga.

- W tonach będzie to blisko 80 tys. ton jabłek i innych owoców oraz warzyw. To oczywiście za mało w stosunku do możliwości eksportowych, które mieliśmy na rynku rosyjskim, ale to trochę więcej, niż było w roku ubiegłym - mówi Maliszewski.

W 2016 roku w Polsce wyprodukowano rekordową ilość prawie 4 mln ton jabłek. W br. zbiory nie będą rekordowe. Produkcja jabłek stanowi około 70 proc. łącznych zbiorów wszystkich owoców w kraju.

źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu