ARiMR przypomina o zgłaszaniu "siły wyższej" w kontekście przymrozków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-05-2024,8:25 Aktualizacja: 20-05-2024,8:28
A A A

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zwraca się do producentów owoców i warzyw, by dochowali terminu zgłoszenia szkód w uprawach, spowodowanych przymrozkami wiosennymi, w kontekście tzw. siły wyższej.

„Przypominamy, że w przypadku gdy w gospodarstwach członków organizacji producentów owoców i warzyw wystąpiły szkody w uprawach rolnych, spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi, zaistniałymi w ostatnich tygodniach w postaci przymrozków wiosennych, istnieje możliwość zakwalifikowania takiego zdarzenia jako przejawu siły wyższej” – wskazuje w komunikacie Agencja.

Jak w nim dodano, warunkiem uznania działania „siły wyższej” lub nadzwyczajnych okoliczności jest pisemne poinformowanie przez organizację producentów ARiMR o zaistnieniu takowych zdarzeń w ciągu 30 dni roboczych od dnia ich wystąpienia.

„Z przedstawionych przez organizację dokumentów powinna wprost wynikać informacja o wielkości plonów, które nie zostały uzyskane w związku z zaistnieniem siły wyższej” – zastrzega Agencja.

Takie zgłoszenie może m.in. uchronić organizacje przed konsekwencjami niewypełnienia warunków otrzymanego wsparcia.

Poleć
Udostępnij