Słonecznik ma być włączony do Funduszu Promocji Roślin Oleistych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-12-2022,14:25 Aktualizacja: 19-12-2022,14:27
A A A

Projekt nowelizacji ustawy, który został przygotowany przez MRiRW zakłada, że słonecznik ma zostać wprowadzony do grupy roślin oleistych, od wartości których naliczana jest wpłata na Fundusz Promocji Roślin Oleistych.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych, który ukazał się w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

słonecznik, siewnik, studenci

Plonowanie słonecznika w doświadczeniach COBORU

COBORU opublikowało wstępne wyniki plonowania odmian słonecznika badanych w doświadczeniach rozpoznawczych w sezonie wegetacyjnym 2022 roku. Gatunek ten w ostatnich latach budzi szerokie zainteresowanie naszych rolników. W doświadczeniach...

"W Polsce coraz większą popularność zdobywa uprawa słonecznika, która ze względu na niższe koszty, jest alternatywą dla rzepaku, dlatego też zasadnym jest wprowadzenie słonecznika do grupy roślin oleistych, od wartości których naliczana jest wpłata na Fundusz Promocji Roślin Oleistych" - podano w wykazie.

Obecnie do naliczania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych zobowiązany jest przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie przetwórstwa rzepaku, rzepiku, soi, lnu i konopi oraz przetworów pochodzących z ich przetworzenia oraz produktów pszczelich.

Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Celem uruchomionego w 2019 roku funduszu jest wspieranie działań informacyjnych na temat jakości i zalet roślin oleistych - rzepaku, rzepiku, soi, lnu oraz konopi, przetworów pochodzących z przetworzenia tych roślin, a także miodu i innych produktów pszczelich.

Z środków funduszu jest też promowane spożycie przetworów nasion oleistych lub produktów pszczelich, a także badania rynkowe dotyczące spożycia przetworów nasion oleistych lub produktów pszczelich oraz badań naukowych i prac rozwojowych, które będą poprawiały jakość roślin oleistych czy produktów pszczelich.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu