Rzepakowe żniwa były udane. Surowiec będzie tańszy?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
06-09-2017,13:20 Aktualizacja: 06-09-2017,13:44
A A A

Zakończyły się rzepakowe żniwa. Zdaniem analityków to był dobry sezon i zbiory są wyższe niż przed rokiem. Ale czy można mówić o klęsce urodzaju?

- Zbiory są wyższe niż w 2016 roku. Jeszcze nie mamy ostatecznych szacunków, ale prawdopodobnie w relacji do poprzedniego roku mamy o co najmniej 600 tys. ton więcej rzepaku. Szacujemy, że zebraliśmy około 2 mln 800 tys. ton - mówi dr Ewa Rosiak z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia.

pole, wschody rzepaku, powiat makowski

Widać już efekty siewu rzepaku

Wraz z końcem sierpnia w całym kraju skończył się optymalny termin siewu rzepaku ozimego. Dalsze zwlekanie z siewem będzie mocno przekładać się na plonowanie rzepaku, a w skrajnych sytuacjach roślina ta nie zdąży nawet dojść do właściwej fazy...

Według ekspertki gospodarze nie do końca mogą być jednak zadowoleni z wysokości plonów. - Plony są wyższe niż przed rokiem, nie mniej niższe niż się rolnicy spodziewali. Są ponadto bardzo zróżnicowane w skali kraju - niższe na północy, gdzie w czasie zbiorów były gorsze warunki pogodowe, ulewne deszcze, wysoka temperatura i dochodziło do porostów - wyjaśnia.

W Europie produkcja rzepaku jest mniejsza niż przed rokiem, a ceny nieznacznie niższe. W lipcu przeciętna stawka wynosiła 1565 zł, czyli około 2 proc. mniej rok do roku, zaś w okresie lipiec-sierpień ceny oscylowały w granicach 1500-1700 zł.  To co dzieje się na rynku w Polsce i Europie jest uzależnione od globalnej sytuacji.

- Według najnowszych analiz w sezonie 2017/18 zbiory rzepaku na świecie mogą być niższe niż sądzono. Ostatnio dokonano korekty szacunku produkcji w Kanadzie, która obok Australii jest kluczowym producentem i eksporterem. Wydaje się zatem, że ceny rzepaku i nasion oleistych będą niższe, ale spadek nie powinien być większy niż 5 proc - mówi na koniec Ewa Rosiak radiowej Jedynce.

Problemem dla producentów rzepaku może okazać się nieco słabsza jakość nasion z tegorocznych zbiorów.

źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu