Pchełki i mszyce panoszą się w rzepaku ozimym

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
17-09-2020,10:25 Aktualizacja: 17-09-2020,10:46
A A A
Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu informuje o pojawieniu się w Winnej Górze (woj. Wielkopolskie) na młodych roślinach rzepaku ozimego licznych osobników pchełki ziemnej oraz pchełki rzepakowej. Zaobserwowali też pierwsze mszyce. 
 
Jak wskazuje IOR-PIB pchełki ziemne i pchełka rzepakowa uszkadzają liścienie i młode liście roślin rzepaku ozimego przez wygryzanie charakterystycznych, okrągłych otworów. Często w takim żerowisku dolna skórka liścia jest nienaruszona, jednak w trakcie wzrostu wykrusza się. 
 
wschody rzepaku, rzepak, plantacja

Uważać na pchełki

Podczas wschodów rzepaku ozimego na wielu plantacjach na Zamojszczyźnie masowo pojawiły się pchełki ziemne. Nie wolno spóźnić się z ich zwalczaniem, bo mogą spowodować znaczne straty we wschodach. Kłopot z pchełkami pojawił się od...
Bardzo duża liczebność populacji powoduje, że liście mogą zostać sitowato podziurawione. W efekcie następuje ograniczenie powierzchni asymilacyjnej, zahamowanie wzrostu roślin, a nawet zamieranie całych młodych roślin. 
 
Jeszcze groźniejsze od żerowania osobników dorosłych jest żerowanie larw pchełki. Samice pchełki rzepakowej składają jaja przy roślinach rzepaku na głębokości 1-2 cm. Jedna samica może złożyć nawet do 800 jaj. W przypadku łagodnej zimy, gdy temperatura przekracza 5oC, składanie jaj może odbywać się całą zimę. 
 
Larwy pchełki rzepakowej, które wylęgają się z jaj wgryzają się do nerwów liści i ogonków liściowych. We wnętrzu roślin żerują aż do wiosny, przedostając się do pędów lub liścia sercowego. Niestety uszkodzone rośliny rzepaku zimą łatwiej przemarzają, a ponadto stają się bardziej podatne na ataki chorób, przede wszystkim suchej zgnilizny. 
 
Ograniczeniu występowania pchełek sprzyja prawidłowa agrotechnika oraz izolacja przestrzenna od innych roślin kapustowatych, wysiew nasion we właściwym terminie oraz zrównoważone nawożenie. Zwalczanie chwastów z rodziny kapustowatych, jak i dobór do siewu odmian wczesnych.  
 
rzepak ozimy, szkodniki w rzepaku ozimym, zwalczanie szkodników w rzepaku ozimym, insektycydy nalistne w rzepaku ozimym,

Podgryzają, drążą, wysysają soki. Groźne w uprawie rzepaku

Zmiany klimatu i technologii uprawy, duży areał i intensyfikacja produkcji, a także nieodpowiedni dobór odmian, to główne powody wzrostu presji szkodników w rzepaku. Co robić, żeby ograniczyć uszkodzenia roślin w okresie...
Oczywiście pozostaje jeszcze ochrona chemiczna. W przypadku pchełki ziemnej do dyspozycji mamy preparaty bazujące wyłącznie na deltametrynie. Natomiast dla pchełki rzepakowej kilkanaście środków bazujących na deltametrynie, acetamiprydzie, cypermetrynie oraz lamba-cyhalotrynie. Niestety, ale oprócz acetamiprydu, który jest neonikotynoidem, wszystkie należą do tej samej grupy chemicznej pyretroidów. 
 
Próg ekonomicznej szkodliwości dla pchełki rzepakowej to 3 chrząszcze na 1 m bieżącym rzędu lub 1-2 larwy na roślinie. Natomiast dla pchełki ziemnej obecność jednego chrząszcza pchełki na 1 m b. rzędu. 
 
Oprócz pchełek, pracownicy IOR-PIB zaobserwowali w Winnej Górze także pierwsze mszyce brzoskwiniowe na młodych roślinach rzepaku. Jest to już sygnał do zwalczania, ponieważ owady te są wektorami wirusa żółtaczki rzepy (TuYV) i progiem szkodliwości są pierwsze, zaobserwowane na roślinach mszyce. Aktualnie do zwalczania mszyc w rzepaku ozimym zarejestrowane są insektycydy z grupy pyretroidów, a także mieszaniny pyretroidów i neonikotynoidów. Więcej nt. wirusa żótaczki rzepy już jutro na portalu Agropolska.pl. 
 
  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu