ARR sprawdzi umowy kontraktacyjne Suedzucker

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (art) | redakcja@agropolska.pl
07-03-2017,8:00 Aktualizacja: 09-03-2017,14:29
A A A

Dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego we Wrocławiu skontroluje w siedzibie spółki Suedzucker Polska zawierane przez nią umowy kontraktacyjne – dowiedział się multiportal agropolska.pl. Jest to reakcja na skargi rolników na producenta cukru.

Celem kontroli ma być stwierdzenie czy umowy te spełniają warunki określone w rozporządzeniu PE i Rady WE (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. Ustanawia ono wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchyla rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007.

Protest, plantatorzy, Suedzucker, Warszawa

Rząd Niemiec nie będzie mieszał się w negocjacje pomiędzy Suedzucker a polskimi plantatorami

Poinformował nas o tym dr Lukas Wasielewski, attache prasowy Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie. O pomoc kanclerz Angeli Merkel apelowali protestujący w Warszawie plantatorzy podczas jej wizyty w Polsce. O interwencję prosił też...

Nie ma się jednak co łudzić, że kontrola może spowodować zmiany w umowach kontraktacyjnych dotyczące ceny za buraki i skrócenia okresu ostatecznego rozliczenia za surowiec.

Dopiero 12 lipca niezadowoleni plantatorzy będą mogli zaskarżać do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów umowy na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi, która zacznie wówczas obowiązywać.

Zgodnie z ustawą nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej polega w szczególności m.in. na nieuzasadnionym wydłużaniu terminów płatności za dostarczone produkty rolne lub spożywcze. W przypadku spółki Suedzucker został on wydłużony aż do 30 czerwca 2018 r. Wydaje się, że jest to dostateczna podstawa do zaskarżania umowy do UOKiK.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu