Nie na wszystkie choroby roślin znajdziemy środek chemiczny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Musiał, Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-01-2020,17:10 Aktualizacja: 07-01-2020,21:28
A A A

Nie na wszystkie choroby roślin znajdziemy środek chemiczny, część z tych chorób wynika z niewłaściwego podejścia do rolnictwa - mówił we wtorek podczas otwarcia Konferencji "Zdrowie roślin w dobie zmian klimatu" minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Szef resortu zauważył, że oczywiste jest, iż bez roślin nie ma życia na Ziemi. Dlatego, podkreślił, troska o rośliny, ich bujny rozwój i zdrowie, jest troską de facto o przyszłość człowieka na kuli ziemskiej.

Zdaniem Ardanowskiego ochrona roślin jest czymś bardzo pasjonującym, ciekawym i ekscytującym, ale jej historia jest pełna zarówno wzlotów, sukcesów, jak i porażek.

prezydent, zdrowie roślin,  konferencja Zdrowie roślin w dobie zmian klimatu

Prezydent zainaugurował rok zdrowia roślin

Roślinność, lasy i ich zdrowie przekładają się na ochronę powietrza i klimatu, jeżeli będzie ich coraz mniej i będą w gorszej kondycji może to w efekcie doprowadzić do wyginięcia cywilizacji ludzkiej - mówił prezydent Andrzej Duda...
Jak powiedział, to, że przy pomocy różnego rodzaju środków można pomóc roślinom, zauważono już w XIX wieku.

Według ministra nie było jednak pogłębionej refleksji, że choroby roślin nie biorą się z niczego, że są elementem antropopresji, czyli oddziaływania człowieka, ale także skutkiem nieumiejętności radzenia sobie rolnika z prowadzeniem upraw i przekonaniem, że zawsze się znajdzie jakiś preparat, który rozwiąże problem.

- Czy zawsze taki preparat znajdziemy? Wydaje się, że nie, że trzeba wrócić do sprawy podstawowej, że część chorób roślin wynika z niewłaściwego podejścia do całego cyklu, nie tylko tej rośliny, ale cyklu, jakim jest rolnictwo, uprawa. Wiedza na temat gleby, na temat zmianowania, na temat współistnienia roślin, tak ważna np. w rolnictwie ekologicznym, jest niezbędna, żeby prowadzić nowoczesne rolnictwo - mówił Ardanowski.

- To nie jest tak, że na wszystko znajdziemy środek chemiczny - podkreślił. Jego zdaniem, gdybyśmy poprawnie prowadzili uprawy, to być może środki chemiczne nie byłyby w ogóle potrzebne, albo ich stosowanie można by ograniczyć do absolutnego minimum.

- Jeżeli nie podejdziemy do rolnictwa w sposób bardziej zrównoważony (...), to nie znajdziemy lekarstwa na choroby, które sami, niewłaściwym prowadzeniem rolnictwa, generujemy - dodał.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu