Desmedifam wycofany

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (art) | redakcja@agropolska.pl
09-07-2019,7:25 Aktualizacja: 09-07-2019,7:25
A A A

W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z 28 czerwca 2019 r. (L 175/17) ukazało się Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/1100 z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie nieodnowienia zatwierdzenia substancji czynnej desmedifam, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 dotyczącym wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, oraz w sprawie zmiany załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/201.

Rozporządzenie weszło w życie 1 lipca 2019 r. z 12-miesięcznym okresem karencji, która wygaśnie 1 lipca 2020 r. Oznacza to, że sprzedaż preparatów z desmedifamem jest możliwa do 1 stycznia 2020 roku, a stosowanie do 1 lipca 2020 roku.

glifosat, Roundup, herbicydy, środki ochrony roślin, erozja gleby

Czy rolnictwo poradzi sobie bez glifosatu?

Wokół glifosatu, najczęściej używanej substancji aktywnej w herbicydach, w ostatnich latach wrzało. Z jednej strony pojawiają się opinie, iż może poważnie szkodzić ludzkiemu zdrowiu, z drugiej przedstawiane są wyniki analiz, z których...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) sformułował szereg konkretnych zastrzeżeń co do desmedifamu. W szczególności nie można było wykluczyć narażenia konsumentów i zwierząt gospodarskich na pozostałości zawierające wolną lub skoniugowaną anilinę (sklasyfikowaną jako mutagen kategorii 2 i substancja rakotwórcza kategorii 2) oraz narażenia konsumentów na pozostałości zawierające 4-aminofenol (sklasyfikowany jako mutagen kategorii 2) przez produkty pochodzenia zwierzęcego.

Urząd stwierdził także, że w przypadku wszystkich reprezentatywnych zastosowań występuje wysokie długoterminowe ryzyko dla ssaków - z wyjątkiem ssaków owadożernych, jeśli wzorzec zastosowania przewiduje tylko jedno zastosowanie. Stwierdzono wysokie długoterminowe ryzyko dla ptaków w przypadku reprezentatywnych zastosowań na buraku cukrowym/buraku pastewnym, jeśli wzorzec zastosowania przewiduje dwa lub trzy zastosowania.

Ponadto Urząd nie był w stanie sfinalizować oceny dotyczącej właściwości powodujących zaburzanie funkcjonowania układu hormonalnego w oparciu o dostępne informacje.  Komisja zwróciła się do wnioskodawcy o przedstawienie uwag do wniosków Urzędu oraz do projektu sprawozdania w sprawie odnowienia zatwierdzenia. Wnioskodawca przedstawił uwagi, które zostały dokładnie przeanalizowane.

środki ochrony roślin, piorin, przegląd opryskiwacza, oprysk pól, zabiegi chemicznej ochrony roślin

Sześć przykazań PIORiN o stosowaniu pestycydów

Osoby stosujące środki ochrony roślin nie mogą stwarzać zagrożeń dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. Muszą również przeciwdziałać znoszeniu pestycydów na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu - przestrzega Państwowa...

Argumenty przedstawione przez wnioskodawcę nie pozwoliły jednak wyeliminować zastrzeżeń wobec przedmiotowej substancji czynnej. W związku z powyższym w odniesieniu do jednego lub większej liczby reprezentatywnych zastosowań co najmniej jednego środka ochrony roślin ustalono, że kryteria zatwierdzenia nie zostały spełnione.

W związku z powyższym zdecydowano, że nie należy odnawiać zatwierdzenia substancji czynnej desmedifam, a państwom członkowskim należy przyznać wystarczający czas na cofnięcie zezwoleń na środki ochrony roślin zawierające desmedifam.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu