Zatrzymać spekulacje na nawozach. Lekarstwem państwowa sieć dystrybucji?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-04-2022,9:15 Aktualizacja: 26-04-2022,9:18
A A A

Gaz potaniał, a ceny nawozów pozostały na wysokim poziomie – zauważa w wystąpieniu Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego (IRWŁ). Resort rolnictwa przedstawił pomysł dotyczący zwalczania spekulacji na nawozach.

Rolnicy nie od dzisiaj podkreślają, że drastycznie podwyższane stawki nawozów to nie tylko kwestia wyższych kosztów u producentów, ale także manipulacji na rynku. I że trzeba z tym walczyć.

dopłaty do nawozów, Janusz Wojciechowski, wsparcie dla rolnictwa, ceny żywności

ARiMR przyjmuje wnioski o dopłaty do zakupu nawozów

Do 16 maja potrwa nabór wniosków o dopłaty do zakupu nawozów zakupionych w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja br. Dopłaty wyniosą 250 i 500 zł do hektara. Rolnicy mogą już składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i...

Właśnie w związku z licznymi sygnałami od rolników Zarząd IRWŁ skierował wniosek do Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych z prośbą o interwencję.

"Cena gazu do tej pory wynosiła 200 dolarów, a obecnie kosztuje 100 dolarów. Niestety, ceny nawozów nie zostały obniżone i są nadal tak wysokie jak przy poprzedniej cenie gazu" - zwróciła uwagę Izba.

Przy KRIR funkcjonuje Rada Młodych Rolników. Na jej posiedzeniu pojawił się Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Wielkopolska Izba Rolnicza w relacji ze spotkania informuje, że tam też poruszana była kwestia spekulacji na rynku nawozów i wykorzystywania trudnej sytuacji przez dystrybutorów i pośredników.

"Minister Kowalczyk zapowiedział, że planowane jest stworzenie państwowej sieci dystrybucji nawozów na bazie jednej ze spółek należących do KOWR, tak aby dystrybutorzy nie wykorzystywali sytuacji i nie manipulowali cenami nawozów" - przekazuje WIR.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu