ARiMR przyjmuje wnioski o dopłaty do zakupu nawozów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Longina Grzegórska-Szpyt PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-04-2022,18:00 Aktualizacja: 25-04-2022,18:05
A A A

Do 16 maja potrwa nabór wniosków o dopłaty do zakupu nawozów zakupionych w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja br. Dopłaty wyniosą 250 i 500 zł do hektara.

Rolnicy mogą już składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie dopłat do zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, zakupionych od 1 września 2021 r. do 15 maja br. Nabór potrwa do 16 maja.

dopłaty do nawozów, Janusz Wojciechowski, wsparcie dla rolnictwa, ceny żywności

Takiej pomocy w rolnictwie w ostatnich latach nie było

Polska pierwsza i jak na razie jako jedyna, otrzymała zgodę KE na uruchomienie pomocy publicznej w związku z  wysokimi cenami nawozów - powiedział Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa. Dodał, że wzmocnienie lokalnych...

Pomoc przyznawana zostanie w drodze decyzji kierownika biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego na jego wniosek złożony na formularzu udostępnionym na stronie internetowej ARiMR.

Do wniosku należy dołączyć kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe o równoznacznej wartości dowodowej, dokumentujące zakup nawozów od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. W przypadku ich braku, wyliczenie pomocy nastąpi na podstawie średniej ceny danego typu nawozu mineralnego, ogłoszonej przez ministra rolnictwa w Biuletynie Informacji Publicznej.

- Wniosków będzie dużo. Spodziewamy się, że prawie wszyscy rolnicy, to jest ponad milion gospodarstw, złożą dokumenty. To jest akcja bardzo szeroko zakrojona. ARiMR będzie wnioski rozpatrywać jak najszybciej się da, co nie oznacza, że w ciągu tygodnia czy dwóch mogą być rozpatrzone - powiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.

nawozy, dopłaty, pomoc dla rolnictwa

KE zatwierdziła polski program dopłat do nawozów o wartości 3,9 mld zł

Komisja Europejska zatwierdziła polski program przeznaczony na wsparcie polskiego rolnictwa w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę o wartości 3,9 mld zł - poinformował we wtorek resort rolnictwa. Dodano, że oznacza to zgodę na dopłaty do...

Szef resortu liczy na to, że w ciągu dwóch miesięcy większość pieniędzy w ramach programu dopłat powinna być wypłacona. Podkreślił, że dopłaty do nawozów to likwidacja u źródła przyczyn kolejnego wzrostu cen.

- Gdyby tych dopłat nie było, to oznacza, że zbiory po sierpniu mogłyby być bardzo drogie w związku z sytuacja w Ukrainie. Nie należy się spodziewać drastycznej obniżki cen, ale na pewno to zapobiegnie dalszemu wzrostowi stawek i przede wszystkim spadkowi planów, bo bez nawożenia mogłyby być duże spadki plonów, a to by zagrażało bezpieczeństwu żywnościowemu - podkreślił polityk.

Wysokość wsparcia dla upraw rolnych (nie więcej niż 50 ha) wyniesie 500 zł na 1 ha, zaś dla łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych 250 zł na 1 ha powierzchni.

Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości 3,9 mld złotych przeznaczony na wsparcie polskiego rolnictwa w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich