Wapno na wagę złota

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@agropolska.pl
30-10-2016,5:00 Aktualizacja: 04-11-2016,9:38
A A A

Wapno defekacyjne będące produktem ubocznym w produkcji cukru jest bardzo poszukiwane przez rolników. I dobrze, bo stan odczynu naszych gleb jest fatalny.

Wapno defekacyjne zawiera minimum 30 proc. CaO w formie węglanowej (CaCO3). Poza wapniem zawiera także inne składniki pokarmowe oraz kilkanaście procent materii organicznej. W związku z tym może być stosowane na wszystkie typy gleb.

Ze względu na znaczną zawartość wody zakup wapna jest opłacalny przy małych odległościach od cukrowni. Jednak największa w naszym kraju Cukrownia Glinojeck planuje w przyszłym roku uruchomić suszenie i granulowanie wapna, co znacznie ułatwi jego transport i jego stosowanie.     

Wapno defekacyjne jest dostępne wyłącznie dla części plantatorów, trafia na stanowiska, na których uprawiany jest burak cukrowy. Są to więc gleby średnie i ciężkie. Optymalne pH dla gleb średnich wynosi 6,1-6,5, a dla ciężkich 6,6-7,0 (tabela 1). Buraki cukrowe potrzebują odczynu w granicach 6,6-7,0.

wapno, ściernisko

Zainwestuj w wapnowanie

Wapnowanie jest jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji dla rolnika. Niestety, nie wszyscy rolnicy chcą z niej skorzystać. Wapno powinno się rozsiewać na ściernisko. Dzięki temu można je później dobrze wymieszać z glebą. Aby jednak...

Zalecane dawki wapna wynoszą do 4,5 t CaO/ha na glebach średnich i do 6 t CaO/ha na glebach ciężkich. Przyjmuje się jednak, że jednorazowa dawka nie powinna być większa niż połowa zalecanych przy wapnowaniu koniecznym. Na glebach średnich jest to więc 2,3, a na ciężkich 3 t CaO/ha. W przeciwnym razie mogą wystąpić objawy niekorzystnego przewapnowania.    

Aby określić dawkę wapna defekacyjne należy zalecaną dawkę w t CaO/ha z tabeli 2 pomnożyć przez 3,33.

Przykład: gleba średnia, pH 5,2. Z tabeli 1 można odczytać, że w tym przypadku potrzeby wapnowania są określone jako potrzebne. Z tabeli 2 wynika, że zalecane jest zastosowanie 3 t CaO/ha, czyli 9,99 t wapna defekacyjnego (3 x 3,33).

Wapno można wysiać jeszcze teraz przed orką przedzimową. Zabieg ten dość dobrze wymiesza nawóz z glebą, a to poprawi skuteczność jej odkwaszania.

Wapnowania nie powinno przeprowadzać się podczas deszczu, jak również na bardzo wilgotną  glebę. Zabiegu tego nie wolno także łączyć ze stosowaniem obornika oraz nawozami mineralnymi zawierającymi azot i fosfor. W przeciwnym razie dochodzi do strat składnika (azot) lub jego uwsteczniania (fosfor).

Tabela 1. Przedziały potrzeb wapnowania dla gleb średnich i ciężkich

Kategoria agronomiczna gleb

pH dla przedziału potrzeb wapnowania

konieczne

potrzebne

wskazane

ograniczone

zbędne

Średnie

Do 5,0

5,1-5,5

5,6-6,0

6,1-6,5

Od 6,6

Ciężkie

Do 5,5

5,6-6,0

6,1-6,5

6,6-7,0

Od 7,0

Źródło: IUNG–PIB w Puławach

Tabela 2. Dawki nawozów wapniowych dla gleb średnich i ciężkich, t CaO/ha

Kategoria agronomiczna gleb

potrzeby wapnowania

konieczne

potrzebne

wskazane

ograniczone

Średnie

4,5

3,0

1,7

1,0

Ciężkie

6,0

3,0

2,0

1,0

Źródło: IUNG–PIB w Puławach

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu