Oziminy. Potas i fosfor pod pług

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak|redakcja@agropolska.pl
12-09-2015,10:05 Aktualizacja: 14-09-2015,21:44
A A A

Optymalne terminy siewu zbóż ozimych tuż, tuż. Ze względu na suszę większość rolników dopiero teraz może uprawić stanowisko. Przed orką trzeba jednak wysiać nawozy fosforowo-potasowe, aby można było dobrze wymieszać je z glebą i głębiej umieścić.

Rozsiewanie nawozów na podoranej już roli i wymieszanie ich za pomocą agregatu uprawowego jest znacznie gorszym rozwiązaniem. Nie tylko dlatego, że przejazd ciągnika z rozsiewaczem niepotrzebnie ugniata dodatkowo glebę. Nawozy trudno jest wtedy  głębiej umieścić i wymieszać z glebą. Stosowanie ich przed orką jest szczególnie ważne, gdy stosuje się duże dawki potasu i fosforu. Zdecydowana większość naszych gleb wymaga właśnie intensywnego nawożenia obu makroelementami ze względu na małą zasobność.

Nie czekaj z fosforem i potasem na wiosnę. Zastosuj teraz

Jesienią jest najlepszą porą do rozsiania nawozów fosforowych i potasowych pod rośliny jare. Jedynie na glebach lekkich z obawy na ryzyko wypłukania potasu zaleca się przed zimą wnieść ½-2/3 łącznej dawki tego makroelementu, a resztę...

Jak wynika z analiz próbek glebowych przeprowadzonych w stacjach chemiczno-rolniczych w latach 2010–2013, według GUS (2015) 9% z nich charakteryzowało się bardzo niską a 23% niską zawartością przyswajalnego fosforu w glebie. W przypadku potasu jest jeszcze gorzej – 16%  próbek zawierało bardzo niską zawartość tego makroelementu a 26% – niską. Jednocześnie stosowane dotychczas nawożenie fosforem i potasem jest daleko niewystarczające. Jak podaje GUS (2015), w roku 2013/2014 na 1 hektar użytków rolnych w kraju zastosowano zaledwie 23,4 kg P2O5 i 34,1 kg K2O.  

Odkładanie nawożenia ozimin fosforem i potasem na wiosnę może być dopuszczalne w wyjątkowych sytuacjach. Powszechnie zaleca się, aby na glebach lżejszych część dawki potasu zastosować wczesną wiosną ze względu na ryzyko wymywania tego pierwiastka. Są jednak też i takie zalecania, aby i na takich glebach nawozy te były stosowane przedsiewnie jesienią.    

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu