Nawozowe produkty mikrobiologiczne z zerową stawką VAT

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marek Siudaj PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-11-2022,13:00 Aktualizacja: 25-11-2022,13:01
A A A

Z projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego wynika, że nawozowe produkty mikrobiologiczne będą objęte zerową stawką VAT do 31 grudnia - podobnie jak nawozy i inne substancje wykorzystywane do polepszania gleby.

Jak wskazano w Ocenie Skutków Regulacji projektu, w związku z wysokimi cenami nawozów mineralnych oraz problemami z ich dostępnością uznano, że rolnicy powinni korzystać z możliwej alternatywy wobec zakupu nawozów mineralnych.

zakaz eksportu nawozów, ceny nawozów, Dolnośląska Izba Rolnicza, KRIR

Rolnicy chcą zakazu eksportu nawozów

O podjęcie działań wprowadzających czasowy zakaz eksportu nawozów sztucznych z Polski wystąpił oficjalnie Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej. Wniosek jest reakcją na głosy płynące z rad powiatowych tamtejszego samorządu rolniczego. Dokument...

"Jedną z nich może być stosowanie nawozowych produktów mikrobiologicznych, które mogą ograniczyć wielkość stosowanych dawek nawozów przez zwiększenie przyswajalności składników pokarmowych w glebie" - zaznaczono w projekcie rozporządzenia MF zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych.

Przypomniano, że obecnie dostawa nawozowych produktów mikrobiologicznych objęta jest 23 proc. stawką VAT.

MF uznało za uzasadnione, by te towary, analogicznie jak pozostałe towary wykorzystywane w produkcji rolnej, czyli m.in. nawozy i środki ochrony roślin, ziemia ogrodnicza, środki wspomagające produkcję rolną objęte tarczą antyinflacyjną (stawka 0 proc. do końca 2022 r.), mogły korzystać do 31 grudnia z obniżonej 0 proc. stawki VAT.

"Analogicznie 0 proc. stawką VAT będą objęte również unijne odpowiedniki produktów mikrobiologicznych, tj. biostymulatory mikrobiologiczne" - wskazano. Proponowane rozwiązanie będzie dotyczyć podatników podatku od towarów i usług m.in. związanych z produkcją rolniczą.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 3 grudnia.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu