Efekty stosowania nawozu Bioilsa w uprawie pszenicy orkisz

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Naturalcrop (art) | redakcja@agropolska.pl
10-01-2017,6:55 Aktualizacja: 12-01-2017,10:38
A A A

Pszenica orkisz dobrze reaguje na nawożenie azotem, z tym że w rolnictwie ekologicznym ilość nawozów azotowych dopuszczonych do stosowania jest mocno ograniczona.

Rozwój rolnictwa ekologicznego i wzrost popytu na żywność ekologiczną spowodowały zwiększone zapotrzebowanie na pszenicę orkisz.

Zboże to można uprawiać na glebach słabszych, ale chcąc uzyskać zadowalające plony należy pamiętać, że ma wysokie wymagania w stosunku do żyzności gleby.

Olsztyńscy naukowcy wyhodowali Wirtasa - odmianę jarą orkiszu

Bogatą w białko, gluten, minerały oraz związki antyrakowe odmianę jarą pszenicy orkiszowej wyhodowali olsztyńscy naukowcy. To pierwsza odmiana jara tego zboża w Polsce i Unii Europejskiej. Co ważne, jest odporna na niekorzystne warunki...
Jedynym dopuszczonym do stosowania w produkcji ekologicznej nawozem o wysokiej zawartości azotu (12,5 proc.) jest Bioilsa.

Azot organiczny zawarty w tym nawozie działa wolno przez dłuższy okres wegetacji. Produkt zawiera także węgiel organiczny (40 proc.), który jest doskonałym surowcem dla flory mikrobiologicznej gleby oraz siarkę organiczną.

W 2016 r. w Dąbrówce (woj. warmińsko-mazurskie) na ponad 20 ha założono doświadczenie z jarą odmianą pszenicy orkisz Wirtas. Uprawiano ją na glebie ciężkiej po przedplonie zbożowym, wobec czego można było być pewnym braku wystarczającej ilości azotu w glebie, co rokowało wysoką efektywność nawożenia tym składnikiem.

Nawóz Bioilsa zastosowano w dawce 250 kg/ha, wysiewając go (dzięki odpowiedniemu siewnikowi ze skrzynią dzieloną) jednocześnie z kłoskami orkiszu na głębokość 4 cm.

kombajn zbożowy Massey Ferguson 38

Kłoski w zbiorniku, czyli młócimy orkisz

Kiedy orkisz odgrywał znaczącą rolę w strukturze zasiewów w Polsce, kombajny zbożowe w naszym kraju praktycznie nie istniały. Próżno szukać jakichkolwiek wskazówek do omłotu tego zboża w instrukcjach obsługi maszyn żniwnych....
W ten sposób aplikacja nawozu odbyła się praktycznie bez kosztów, a korzenie siewek orkiszu od początku swego wzrostu były zaopatrywane w azot ze stopniowo rozkładającego się nawozu.

Uzyskano pozytywne efekty zarówno jeśli chodzi o ilość, jak i jakość ziarna. Zanotowano wzrost plonu kłosków o 40,7 proc. oraz wzrost plonu ziarna odplewionego 41,5 proc. w stosunku do braku nawożenia.

Poprawie uległa również struktura łanu. W kombinacji z nawozem Bioilsa uzyskano więcej źdźbeł o kłosach dorodnych a mniej o kłosach marnych oraz całkowity brak niedogonów.

W efekcie zastosowania nawozu Bioilsa w uprawie orkiszu uzyskano dodatkowy dochód w wysokości 1313 i 2165 zł/ha, biorąc pod uwagę plon kłosków lub plon ziarna odplewionego (tabela).

Tabela 1. Uproszczona kalkulacja opłacalności stosowania nawozu Bioilsa w uprawie jarej pszenicy orkisz wg plonu kłosków i ziarna odplewionego

Wyszczególnienie

Wartość

Wzrost plonu kłosków o 40,7 proc.

1,46 t/ha

Cena skupu (zł/t)

1300,00 zł

Dodatkowy przychód z tytułu wzrostu plonu kłosków (zł/ha)

1898,00 zł

Nakłady:

 

Bioilsa 250 kg/ha

534,60 zł

Koszt aplikacji nawozu

50 zł

Dodatkowy przychód (zł/ha)

1313,40 zł

Wzrost plonu ziarna odplewionego o 41,5 proc.

1,1 t/ha

Cena skupu (zł/t)

2500,00 zł

Dodatkowy przychód z tytułu wzrostu plonu ziarna odplewionego (zł/ha)

2750,00 zł

Nakłady:

 

Bioilsa 250 kg/ha

534,60 zł

Koszt aplikacji nawozu

50 zł

Dodatkowy przychód (zł/ha)

2165,40 zł

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu