Dyrektywa azotanowa na barkach rolników. Trwa jej ocena, można wyrazić opinię

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-12-2023,8:15 Aktualizacja: 15-12-2023,18:22
A A A

Konsultacje publiczne w zakresie oceny dyrektywy azotanowej potrwają do 8 marca 2024 r. - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).

Resort wskazuje, że Komisja Europejska rozpoczęła 1 grudnia 2023 r. konsultacje publiczne w zakresie oceny dyrektywy Rady z 12 grudnia 1991 r. dotyczącej ochrony wód przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez azotany pochodzenia rolniczego, czyli tzw. dyrektywy azotanowej.

„Do udziału w konsultacjach serdecznie zachęcamy wszystkich rolników, organizacje rolnicze i doradców rolnych, a także wszystkie zainteresowane strony” – przekazuje MRiRW.

Zakres oceny

Jak dodaje w komunikacie, w trakcie oceny przeanalizowane zostaną cele dyrektywy azotanowej w kontekście współczesnych wyzwań związanych z rolnictwem, bezpieczeństwem żywnościowym oraz zmieniającymi się warunkami środowiskowymi i klimatycznymi.

gioś, inspekcja, ochrona środowiska, azotany, wody, program, rolnictwo, nawozy, nawożenie, szkolenie

Inspektorzy na szkoleniach z zanieczyszczania wód azotanami. To oni kontrolują rolników w zakresie nawożenia

Inspektorzy ochrony środowiska odbywają szkolenia z zakresu zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. To oni kontrolują w tym zakresie gospodarstwa rolne. Na obszarze całego kraju obowiązuje „Program...

„Ponadto przedmiotowa ocena będzie dotyczyć tego, czy w związku ze zmieniającymi się warunkami klimatycznymi i środowiskowymi dyrektywa azotanowa pomaga rolnikom dostosować się do tych zmian i zwiększyć odporność gospodarstw. Jednocześnie zostanie przeprowadzona ocena dyrektywy azotanowej pod względem wsparcia recyklingu składników odżywczych z różnych źródeł, w tym z przetworzonych nawozów naturalnych” – dodaje resort.

Opinie dla KE

Pozostałe cele przedsięwzięcia to „zbadanie możliwości wprowadzenia uproszczeń oraz zmniejszenia obciążeń i kosztów związanych z wdrażaniem dyrektywy azotanowej, przy jednoczesnym zwiększaniu spójności z innymi przepisami, mając na względzie postęp w praktykach i technologiach rolniczych”.

Więcej informacji, w tym kwestionariusz, w którym można odpowiedzieć na pytania i przekazać swoją opinię na powyższy temat, można znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu