Co robić gdy nawozy drożeją? Cz. 1

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
14-11-2018,7:00 Aktualizacja: 10-11-2018,10:04
A A A

Wiele prognoz wskazuje na dalszy wzrost cen nawozów mineralnych. Ich producenci uzasadniają to rosnącymi kosztami produkcji. Niestety, ceny sprzedaży płodów rolnych nie podążają w tym samym kierunku. Co w takiej sytuacji mogą zrobić rolnicy? Odpowiedź jest prosta - zrobić wszystko, aby nawożenie przynosiło jak najlepsze efekty.

Błędem jest całkowita rezygnacja z nawożenia, co zapowiada wielu rolników, bo to skutkuje nie tylko większym lub mniejszym zmniejszeniem wielkości plonu, ale także jego jakości. Zdarza się, że niekiedy gorsza jakość wyprodukowanego surowca przekłada się na kłopoty z jego sprzedażą.

Zasady prawidłowego stosowania nawozów są powszechnie znane, a mimo to lekceważone. Efektem jest niższa efektywność nawożenia.

wapno, ściernisko, pole

W pierwszej kolejności kupuj wapno

W gospodarstwie rolnym powinien być ustalony priorytet wydatków, bo wiadomo, że na wszystko pieniędzy nie wystarczy. Na samym początku listy powinny się znajdować nawozy wapniowe. Jeśli ich stosowanie w gospodarstwie jest niezbędne, a rolnik...

Odczyn gleby

Ulepszanie nawożenia powinno się rozpocząć od regulacji odczynu gleby. Niskie pH gleby nie tylko pogarsza dostępność większości składników pokarmowych dla roślin, ale przede wszystkim osłabia wzrost systemu korzeniowego, a to pogarsza pobieranie składników pokarmowych i wody.

Rolnik musi znać aktualne pH gleb na poszczególnych polach. Warto przypomnieć, że wyniki badań próbek gleby w okręgowych stacjach chemiczno-rolniczych są aktualne przez 4 lata. Jakie są fakty? Według danych Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w latach 2013-2016 zbadano niecałe 1,6 mln próbek reprezentujących 3,8 mln ha gruntów rolnych. A co z zresztą? Wśród zbadanych 12 proc. próbek odznaczało się odczynem bardzo kwaśnym (pH < 4,5), a 26 proc. kwaśnym (pH 4,6-5,5). Dla 18 proc. potrzeby wapnowania określono jako konieczne, a dla 14 proc. jako potrzebne. Jak podaje GUS (2017) w roku gospodarczym 2015/2016 zastosowano w całym kraju zaledwie 68,4 kg CaO na 1 ha użytków rolnych.

Zakup nawozów wapniowych musi stać na pierwszym miejscu zakupów w gospodarstwie. Jeśli rolnik nie wykonuje wapnowania, to nie powinien kupować żadnych nawozów zarówno doglebowych, jak i dolistnych. Rozsądni rolnicy, którzy przejmują zakwaszone pole zaczynają gospodarowanie właśnie od wykonania wapnowania.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu